Podvodníci zneužívajú nabíjačky pre elektromobily. Ako neprísť o peniaze?

Zdroj: auto-motor-und-sport.de

Vynaliezavosť podvodníkov nepozná hranice. V poslednom období sú čoraz častejšie na muške práve nabíjacie stanice a podvody, ktoré je pri nich možné urobiť. Zlodejom to pravdepodobne funguje, aspoň tak to vyzerá. O čo vlastne ide a na čo by ste si aj vy mali dávať pozor? Tejto téme sa venoval nemecký portál auto motor und sport.

Neúspešný pokus podvodníkov

Na úvod príklad z praxe, ktorý sa stal len nedávno. Nemcovi Martinovi nefungovala aplikácia v telefóne, tak sa rozhodol, že za nabíjanie zaplatí platobnou kartou. Nie je to zložité, stačí naskenovať QR kód nachádzajúci sa na nabíjacej stanici. 44-ročný muž sa po naskenovaní dostal na stránku operátora Ubitricity a zadal platobné údaje z karty. Bežný postup pri platení.

Zdroj: auto-motor-und-sport.de

Následne mu však telefón poslal notifikáciu, aby autorizoval platbu 2000 rumunských leu, čo je v prepočte približne 400 eur. Ešteže existuje takáto autorizácia, pretože muž z Berlína by o svoje peniaze prišiel. Platbu samozrejme neautorizoval a kartu zablokoval.

Nemali by ste prehliadnuť:

Takmer sa stal obeťou pomerne sofistikovaného podvodu. QR kód na nabíjačke bol prelepený a nahradený iným, ktorý ho presunul na falošnú stránku, ktorá sa tvárila ako oficiálna stránka poskytovateľa nabíjacej infraštruktúry. Cieľom stránky je, aby obeť zadala údaje zo svojej platobnej karty, ktoré odchytia podvodníci a následne ich zneužijú. To sa našťastie v tomto prípade nepodarilo, pretože Martin bol obozretný.

Súvisiacie články

Viacero prípadov z EÚ

Takýchto prípadov už bolo podľa zdroja viac a nielen v Nemecku. Podvod je možné urobiť prakticky na každej nabíjačke, ktorá ponúka možnosť platiť prostredníctvom QR kódu. A vlastne aj na takej, ktorá túto možnosť nemá, no obeť o tom nemusí vedieť. Existuje viacero prípadov, napríklad z Belgicka, ktoré dopadli tak, že obeť o svoje peniaze naozaj prišla. Podvodníci z karty obete postupne sťahovali menšie sumy peňazí, aby si to nevšimla.

Zdroj: auto-motor-und-sport.de

Ohrození sú najmä noví elektromobilisti, ktorí ešte nemajú dostatok skúseností. Stále však platí, ako pri všetkom, aby sa mal človek na pozore. Rôzne typy podvodov na nás číhajú z každej strany. Jedným z riešení by mohlo byť to, keby sa QR kódy zobrazovali na displeji nabíjačky. Ide o bezpečný spôsob, teda pokiaľ sa do systému nedostane nejaký hacker a QR kód nezmení.

Na túto tému sme už upozornili začiatkom tohto roka v článku Upozornenie: Rozmáhajú sa podvody s QR kódmi na nabíjacích staniciach.

Stiahnite si príručku zdarma

Tento typ podvodu by sme pokojne mohli zaradiť medzi online hrozby, pretože gro podvodu sa udeje práve v online svete. V súvislosti s témou online podvodov sme si pre našich čitateľov pripravili špeciálnu príručku, v ktorej zdarma nájdete všetko potrebné, čo by ste mali o podvodoch vedieť a hlavne to, ako sa pred nimi chrániť. Nájdete v nej tiež množstvo rôznych príkladov hrozieb, na ktoré pravidelne upozorňujeme.

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.