Nastal prekvapivý pokrok v efektivite solárnych článkov

Solárne panely | Zdroj: Pexels

V dobe, keď budúcnosť energií po celom svete nedá ľuďom spávať, mnohí zhodnotili, že mať sebestačný solárne poháňaný automobil, či dom, by bolo vykúpenie z mnohých problémov. Čo sa domácností týka, prekvapivo, ani na Slovensku toto už v dnešnej dobe nie je nemožné. Ide ale o veľmi finančne náročnú záležitosť, ktorú si nemôže ktokoľvek dovoliť. Nový objav z Nemecka solárnej budúcnosti môže značne dopomôcť. Informuje o tom Electrek.

Tandemové solárne články dosiahli rekordné čísla

Vo výskumnom inštitúte Helmholtz Zentrum Berlin v Nemecku sa rozhodli ísť na to trošku inak. Vytvorili tandemové solárne články. Ako už aj názov napovedá, pôjde o celok zložený z jednotlivých prvkov. Efektivitu zvyšuje rozloženie spektra a následné sústredenie sa na optimalizáciu individuálnych častí.

Tandemový solárny článok | Zdroj: electrek

Nový systém im pomohol premeniť až 32,5 % dopadajúceho slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Toto číslo predstavuje momentálny svetový rekord, je to viac percent ako sa komukoľvek v minulosti podarilo dosiahnuť. Výskumníci podľa vlastných slov na tento objav použili “pokročilé zloženie perovskitu s veľmi inteligentnou úpravou rozhrania.

Horná (perovskitová) časť zachytáva zložky modrého svetla, zatiaľ čo spodná (silikónová) časť sa sústreďuje na červené a blízko infračervené komponenty. Ostatné tenké vrstvy pomáhajú optimálne využiť svetlo a minimalizovať elektrické straty.

Súvisiacie články

Preukazuje táto metóda pozitívne vyhliadky na budúcnosť?

Najprv treba pochopiť, z čoho boli nové články vyrobené. Perovskit je titánovitý minerál s kryštálovou štruktúrou. Našťastie pre nás, v prírode je veľmi častý. Dnešným štandardom je skôr využívanie silikónu. Vedci sa ale zhodujú na tom, že zázračná látka predstavuje veľmi sľubnú budúcnosť.

Najnovšie tandemové solárne častice už schválila ESTI (európska spoločnosť na testovanie solárnych inštalácií) a momentálne ich využíva Národné laboratórium pre obnoviteľnú energiu v USA. Samozrejme musíme pochopiť, že žiaden masívny pokrok nepríde za mesiac. V roku 2021 úspešnosť výskumníkov z berlínskeho inštitútu dosahovala 29,8 % efektivitu, v lete 2022 to bolo 31,3 %. Môžete teda vidieť, že veda naozaj napreduje len po malých krôčikoch.

Náš tip
Elektromobil v zime: Na čo sa pripraviť a čomu venovať pozornosť
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.