Elektromobily čoraz častejšie využívajú nielen jednotlivci, ale aj rôzne štátne orgány. Medzi hlavné výhody v tomto smere patrí ich tichá a lacná prevádzka, no zabudnúť nemôžeme ani na ekologický faktor. Uvedomujú si to napríklad aj policajné zbory po celom svete, ktoré svoj vozový park elektrifikujú. Deje sa tak aj v USA.
Prvé policajné oddelenie, ktoré kompletne prešlo na elektromobily
Portál Electrive informoval o tom, že policajné oddelenie v Južnej Pasadene tvrdí, že je jediným orgánom činným v trestnom konaní v USA, ktorý už nahradil kompletný vozový park elektrickými vozidlami. Samozrejme, nechýba ani dostatok nabíjačiek, aby mohli byť vozidlá vždy pripravené zasiahnuť.
Aktuálnu tamojšiu policajnú flotilu tvorí 20 elektromobilov značky Tesla. Využiť môžu až 34 nabíjacích bodov, ktoré sú nainštalované pri mestskej radnici. Zdroj však neuvádza výkon nabíjačiek, predpokladáme však, že pôjde o mix AC a DC nabíjacích bodov. Policajné oddelenie oznámilo kompletný prechod na elektromobily počas minulého roka a teraz sa tak definitívne stalo.
Stávka na Teslu
Vo flotile sa teraz nachádza 10 Modelov Y ako hliadkových vozidiel a 10 Modelov 3, ktoré slúžia na detektívne a administratívne účely. Oddelenie svoj prechod na elektromobilitu vysvetlilo aj na oficiálnych stránkach.
“Jednoducho povedané, Tesla Model Y, je vozidlo, ktoré spĺňa všetky naše požiadavky pre hliadkovacie vozidlo. Je dostatočne bezpečná, v porovnaní so spaľovákmi dosahuje lepšie výsledky a prevádzka, či už palivo alebo servisné náklady, je výrazne lacnejšia.”
Kompletný prechod na elektrické vozidlá vyšiel mesto približne 1,85 milióna dolárov, a to vrátane nákladov na nabíjaciu infraštruktúru.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Nové batérie pre elektromobily zvládnu prejsť 1,6 milióna kilometrov
- Exkluzívne: Dôkladne sme si pozreli Audi A6 e-tron. Prináša nové vychytávky a dojazd vyše 750 km
- Počet verejných nabíjacích bodov na Slovensku rastie. Toto je aktuálne číslo
Očakáva sa, že jedno vozidlo bude ročne stáť približne 4000 dolárov. Tieto náklady zahŕňajú náklady na nabíjanie aj servis. Z celkovej investície pochádza približne 500 tisíc USD od štátu na financovanie čistej dopravy. Prechod na elektromobilitu má odzrkadľovať víziu mesta o udržateľnej budúcnosti. Plne ho podporuje celé mestské zastupiteľstvo, ktoré hovorí, že bude disponovať policajnými silami hodnými 21. storočia.
Ako je to na Slovensku?
Aj slovenská polícia elektrifikuje, no u nás nemáme žiadne oddelenie, ktoré funguje len čisto na elektrických vozidlách. Pomerne časté sú však aj plug-in hybridné modely, no stále je na stole aj otázka nabíjania, s ktorým sa pri obstarávaní vozidiel akosi nepočítalo. O tom, aká je momentálna situácia slovenskej polície na poli elektromobility, si môžete podrobnejšie prečítať v článku Policajné elektromobily a plug-in hybridy: Aké sú doterajšie skúsenosti a budúce plány?