Požiare elektromobilov sú ostro sledovanou témou. Síce sa nedá povedať, že by vyslovene plnili titulky novín, no vzhľadom na tom, že elektromobily stále patria k pomerne novej technológií, sa tejto problematike dostáva väčšej pozornosti ako požiarom áut so spaľovacím motorom.
Nakoľko bežné správy upozorňujú len na jednotlivé prípady a globálny pohľad na požiare elektromobilov nedostáva priestor, verejnosť často získava skreslenú predstavu o tom, že situácia je omnoho horšie, než tomu reálne je. Nehody a požiare áut so spaľovacími motormi potom berieme ako úplne samozrejmú vec, no ak ide o elektromobily tak vzniká veľký povyk.
Tvrdé dáta ale maľujú úplne iný obrázok a ukazujú, že elektromobily v reálnej premávke nehoria častejšie ako autá so spaľovacími motormi. Práve naopak, podľa čerstvej analýzy poisťovacieho portálu AutoInsuranceEZ pri nehodách áut so spaľovacími motormi vznikajú požiare až desaťkrát častejšie než pri nehodách elektromobilov.
Analýza vychádza z dát Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB), Úradu pre dopravné štatistiky (BTS) či národnej databázy, ktorá eviduje výrobné problémy a zvolávacie akcie. Štatistiky síce platia pre Spojené štáty, no vzhľadom na ich veľkosť, infraštruktúru a počet áut je to viac než dostatočná vzorka pre vytvorenie celkového pohľadu na problematiku požiarov áut, vrátane elektromobilov.
Na jeden elektromobil pripadá až 61 spaľovákov
Ako demonštruje zostavená prehľadová tabuľka za rok 2021 najväčší počet požiarov bol zaznamenaný pri autách so spaľovacím motorom. Konkrétne ide o 199 533 požiarov, z čoho ďalej vyplýva, že na 100 000 predaných áut pripadá 1529 požiarov.
V prípade hybridov, ktoré kombinujú spaľovací motor s batériami, je situácia o čosi horšia. Evidovaných bolo 16 051 požiarov, no na 100 000 predaných hybridov pripadá až 3474 požiarov.
Elektromobily, pre verejnosť možno trochu prekvapivo, sú na to najlepšie. Úrady evidujú len 52 požiarov, pričom v prepočte na 100 000 predaných elektromobilov pripadá 25 požiarov.
Inak povedané pri zohľadnení 100 000 predaných áut každého typu, na 1 požiar elektromobilu pripadá 61 horiacich benzínových áut a 138 požiarov hybridov.
Na zaujímavú vec poukazujú aj dáta Národnej asociácie požiarnej ochrany. Tá uvádza, že požiare áut v USA predstavujú až 15% z celkového počtu 1,4 milióna požiarov, ktoré boli zaznamenané v roku 2020. Na tie pripadalo až 18% civilných úmrtí a 11% civilných zranení. Požiare elektromobilov zo všetkých požiarov v USA pritom tvorili len 0,02%.
Vec sa má tak, že nehoda akéhokoľvek typu auta môže skončiť požiarom. To, že by elektromobily boli náchylnejšie na požiar ako ich spaľovacie protiklady však podľa tvrdých dát nie je založené na pravde.
Aké sú najčastejšie príčiny požiarov áut?
Poisťovacia spoločnosť AutoInsuranceEZ súčasne zverejnila aj prehľad najčastejších príčin prečo autá horia. Vo väčšine prípadov má ísť o kombináciu niekoľkých faktorov, kam patria kolízie s inými autami a objektami, poruchy v elektroinštalácii, úniky paliva a olejov, prehriatie motora či zanedbanie základnej údržby. Za časť požiarov môže aj fajčenie tabakových výrobkov, poškodenie batérie alebo priamo chyby vo výrobe vozidiel.
Viac k téme požiarov elektromobilov
Téme požiarov elektromobilov sme sa venovali už opakovanie pri rôznych príležitostiach. Nižšie nájdete prehľad najdôležitejších článkov, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti, ak sa chcete dozvedieť niečo viac.
- Požiare elektromobilov, hybridov a spaľovacích áut: čo hovorí prax za rok 2021
- Požiare elektromobilov na Slovensku: Hasiči postupy poznajú, pripravujú novú metodiku s univerzitami
- Táto plachta pomôže hasičom pri požiaroch elektromobilov
- HOAX: Teslu obviňovali za požiar stoviek áut v Nórsku. Ten nakoniec spôsobilo dieselové auto
- Na cestách zhorí každú hodinu 17 áut. Nikto si ich nevšíma tak, ako požiare Tesly