Celosvetový trh s automobilmi sa v posledných rokoch výrazne mení a inak tomu nebude ani v blízkej budúcnosti. Prechod na bezemisný typ dopravy a postupná elektrifikácia mení nákupné správanie spotrebiteľov, rovnako ako výrobu spoločností. Očakáva sa, že aj tento rok sa zvýšia predaje elektromobilov, podľa štatistík až o 35 %, informuje IEA.
Globálne predaje elektromobilov sú čoraz vyššie, a teraz sa už pomaly približujú hodnote jednej pätiny zo všetkých predaných automobilov. To predstavuje obrovské zmeny nie len pre energetický, ale aj ropný priemysel. Podľa najnovších informácií spoločnosti IEA sa prvýkrát minulý rok prekročiť hranicu 10 miliónov predaných elektromobilov ročne. V súčasnom roku je projekcia odvodená od výsledkov prvého kvartálu ešte priaznivejšia.
Podľa dostupných čísel sa odhaduje, že koncom roka by mohol predaj EV prekročiť hranicu 14 miliónov kusov za rok. To predstavuje práve spomínaný 35 % medziročný nárast, z ktorého sa teší nejedna štátna či verejná inštitúcia. Aj nárast pomeru typov predaných automobilov je výrazne vyšší ako tomu bolo v minulých rokoch. Napríklad v roku 2020 predstavovali elektromobily hodnotu 4 %, a v 2022 až 14 %. V tomto roku projekcia hovorí o 18 % ako o čísle, ktoré vyjadrí percento elektromobilov na celkových predajoch vozidiel.
„Elektrické vozidlá sú jednou z hnacích síl novej globálnej energetickej ekonomiky, ktorá sa veľmi rýchlo rozvíja. Prinášajú historickú transformáciu automobilového priemyslu na celom svete. Trendy, ktorých sme svedkami, majú významný vplyv na globálny dopyt po rope. Spaľovací motor viac ako storočie nemal konkurenciu, ale elektrické vozidlá menia status quo.“
FatihBirol, výkonný riaditeľ IEA
Väčšina predajov elektrických automobilov sa však predáva ďaleko od nás – konkrétne v Číne. Až 60 % predajov EV sa realizuje v tejto ázijskej krajine. Nasledujú Spojené štáty a Európa, kde medziročne predaje narástli o 55 % respektíve 15 % v roku 2022. O zvýšenie predajov v blízkej budúcnosti sa majú postarať aj štátne programy, ktoré poskytnú rôzne výhody a úľavy pre záujemcov o elektromobil.
Štátne inštitúcie majú v rukách veľkú moc
O zlepšenie sa zaujíma aj samotná EÚ. Tá chce, aby až 90 % dopytu po batériách do elektromobilov pokryli domáci výrobcovia a posilnili tak konkurencieschopnosť vlastného trhu. Momentálne drvivú väčšinu batérií vyrába práve Čína, ktorá získava na tomto trhu akýsi monopol.
Situácia so záujmom o elektrické autá sa mierne zlepšuje aj na iných trhoch. Napríklad v takej Indii a Indonézii sa v poslednom roku takmer strojnásobil, v Thajsku sa zdvojnásobil. V Indii dokonca onedlho uvedú stimulačný program, ktorý zvýši výrobu batérií a zlepší celkovú situáciu na ich trhu s bezemisnými vozidlami.