Preteky elektrických automobilov, ktoré si navrhnú a poskladajú tímy detí na školách, spoznali svojich víťazov. Elektrické monoposty v rámci druhého ročníka Greenpower Slovensko na trať vyrazili 11. júna 2022 na Motokárovej dráhe v Dlhej pri Trnave. Zlaté poháre pre víťazov si odniesli tímy zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium na Skalickej a Gymnázium na Bilíkovej v Bratislave.
Tímy, ktoré sa zapojili mohli súťažiť v dvoch kategóriách: základné školy navrhovali a zostavovali elektrické formule Goblin a stredné školy elektrické automobily F24. Okrem pretekov mohli tímy získať aj Cenu Ivana Fiťku za dizajn.
Pandémia zamiešala karty
Tak ako v iných oblastiach života, dôsledky pandémie zasiahli aj do príprav pretekov. “Mnohé komplikácie, ktoré sa počas prípravy diali, musíme aj my žiaľ pripísať pandémii. Zostavené elektrické formule stáli v školských dielňach dlhšie bez pohybu ako by to bolo za bežných okolností, čo malo vplyv na batériu a jej výkonnosť…..” povedal Martin Knotek, spoluzakladateľ OZ Greenpower to Schools.
Aj na tieto problémy v Greenpower mysleli, preto už v piatok presúvali elektrické formule zo škôl do foajé Strojníckej fakulty STU v Bratislave, ktoré sa premenilo na depo pre technickú kontrolu a prípadné drobné opravy. V niektorých prácach sa pokračovalo ešte nasledujúci deň už na okruhu v Dlhej.
Pozitívny ľudský faktor
Pri opravách priamo na motokárovej trati chýbali komponenty. Jednej zo škôl praskol klinový remeň, ktorý však mala iná v zálohe, tak ho ochotne poskytla. “Sú to neuveriteľné momenty, pri ktorých si hovoríme, že celý ten proces naozaj inšpiruje nielen k technickému zameraniu, ale rozvíja aj mnohé mäkké zručnosti, či vedie k férovosti a ľudskosti…” ocenil Arnold Kiss, spoluzakladateľ a lektor mäkkých zručností.
Preteky ako nástroj spätnej väzby
Atmosféra na Motokárovej trati v Dlhej pri Trnave bola autentická. Opravy prebiehali kontinuálne aj pri tréningových skúškach priamo na okruhu. Prítomné bolo aj napätie, či bude všetko v poriadku. Chyby sú v celom procese vítané a vnímané ako prínos pre ďalšie ročníky ale aj tímy, či jednotlivcov. Počiatočný stres nakoniec vystriedalo nadšenie. Úspešný štart a aj samotné preteky boli priamou reflexiou celoročného snaženia.
Prepojenie škôl, inovatívnych firiem aj tretieho sektora
Jedným z cieľom OZ Greenpower to schools je aj prepojenie základných, stredných a vysokých škôl, s inovatívnymi firmami a tretím sektorom. Vďaka veľkej pomoci vysokoškolských študentov zo Strojárskej fakulty a podpore donorov sa tento zámer podarilo naplniť.
Finálové preteky mohlo občianske združenie zorganizovať vďaka partnerom: GreenWay, Voltia, Dpd Slovensko, Môjelektromobil.sk, Nadácia Volkswagen Slovakia, Strojnícka fakulta STU v Bratislave, Študentský Cech Strojárov, Prosent a Občianske združenie NOW.
Greenpower Slovensko sa chystá na tretí ročník
Na tretí ročník pretekov sa už tešia mnohí pedagógovia, deti, rodičia, ale aj celý tím Greenpower Slovensko. “Celý proces počas roka si vyžaduje nemalé finančné prostriedky, preto sme vďační za každú inovatívnu firmu, ktorá sa rozhodne podporiť projekt finančne alebo aj exkurziou, workshopom, či iným expertným vstupom…” vyzval Adrián Krajňák, ktorý má v Greenpower Slovensko na starosti práve komunikáciu s potenciálnymi partnermi.