V USA sa odohrali dve závažné nehody počas prevozu vodíka za dva dni

Zdroj: Hydrogen Insight

Medzi jeden z alternatívnych zdrojov energie patrí aj vodík. Či sa uchytí rovnako ako napr. elektromobily, zatiaľ nie je jasné. Vodíkové stanice ale každopádne postupne pribúdajú. Jedna z obrovských nadchádzajúcich otázok je aj jeho bezpečnosť. Na tomto faktore sa mnoho ľudí nevie zhodnúť. Udalosti posledných dní vodíku taktiež na populárnosti nepridávajú. V USA sa totiž odohrali až dve závažné nehody počas prevozu tohto materiálu za dva dni. Informuje o tom portál Hydrogen Insight.

Vybuchujúci vodík a katastrofických záberoch

6. februára sa v Ohiu zrazil kamión prevážajúci 420kg vodíka a pick-up. Kamión patril pod distribútora OneH2. Tovar bol naložený v šiestich obrovských cylindroch. 30 sekúnd po zrážke začala séria explózií. Svedok situáciu opísal nasledovane: “Všetko horelo. Do neba šľahali plamene a bolo počuť hlasné pískanie. Explózia za explóziou a stále to neprestávalo.” Traja účastníci nehody mali našťastie iba minimálne zranenia, previezli ich ale ihneď do nemocnice. Po nehode bola oblasť prezretá termálnou kamerou, aby sa zistilo, či nehrozia ďalšie výbuchy.

zábery od okoloidúcich | Zdroj: Hydrogen Insight

Nejde vôbec o prvú nehodu takéhoto typu. Len deň predtým sa do podobnej situácie dostal distribútor Linde. Taktiež v USA, v Pennsylvánii, sa prevrátil kamión plný vodíka, vodič sa nevedel vyslobodiť. Nakoniec ho z vozidla museli vyrezať hasiči. Viac podrobností nebolo verejnosti poskytnutých. Naposledy sa nehoda spojená s vodíkom odohrala v roku 2019 v Južnej Kórei. Tam vybuchla zásobná nádrž a zabila dvoch ľudí, ďalších šesť bolo zranených.

Súvisiacie články

Predstavuje vodík nebezpečenstvo pre verejnosť?

V roku 2022 bola v časopise Energy Reports publikovaná štúdia o nebezpečnosti vodíka. „V porovnaní so zemným plynom má vodík mnoho nebezpečných vlastností – ľahko uniká, má nízku minimálnu energiu vznietenia, široký rozsah horľavosti (vo vzduchu) a široký rozsah výbuchu,“ uvádza sa v správe. Pokiaľ sa totiž unikajúci vodík zmieša so vzduchu, vytvorí akýsi “oblak plynu”. Pokiaľ sa nájde nejaký zdroj vznietenia, ľahko dôjde k výbuchu. Taktiež pod vysokým tlakom dokáže vodík spôsobiť samovznietenie.

Neznamená to však, že by sme vodík mali úplne zavrhnúť. Treba ale počkať na vymyslenie bezpečných riešení.

Náš tip
Výstavba druhej nabíjacej lokality IONITY na Slovensku začala. Vieme kde
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.