MojElektromobil

Nižšie uverejnený text je pätnástou kapitolou z e-booku Príručka elektromobilistu 2024 – Čo zvážiť pri kúpe elektromobilu?, ktorý si môžete úplne bezplatne stiahnuť tu.

V prípade, že máte záujem o tlačenú formu 2. revidovanej verzie Príručky elektromobilistu, získať ju môžete počas výstavy Salón Elektromobilov 2024. Tento rok sa ešte vidíme 06. až 08. septembra v Košiciach. Bezplatnú registráciu nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

Čo robiť ak nefunguje nabíjacia stanica?

Základnou možnosťou je kontaktovanie technickej podpory, teda zákazníckej linky a požiadanie o poskytnutie pomoci. Tá s najväčšou pravdepodobnosťou prebehne tak, že prevádzkovateľ na diaľku reštartuje nabíjaciu stanicu.

Kontakt na zákaznícku podporu slovenských prevádzkovateľov nájdete umiestnený priamo na stanici, na ich webových stránkach, prípadne si ho môžete uložiť do kontaktov vo svojom smartfóne.

Ďalšou možnosťou je vyskúšanie iného konektora či druhej stanice, pokiaľ je to v danej situácii možné. Do rovnakej kategórie patrí vyskúšanie vlastného kábla alebo viacerých káblov v kombinácii s nabíjacím stojanom, ak ho prevádzkovateľ v danej lokalite má.

Ak nepomáha ani toto riešenie, tak sa podľa všetkého budete musieť zmieriť s tým, že v danej lokalite svoje vozidlo nenabijete. To znamená, že sa budete musieť presunúť na najbližšie miesto s inou nabíjacou stanicou. Takéto veci sa, bohužiaľ, stávajú ale v minimálnej miere. Pokrytie nabíjacích staníc je väčšinou dostatočné na to, aby ste nezostali úplne nasucho.

V kritických okamihoch je tu možnosť využiť nabíjanie z bežnej zásuvky pre získanie aspoň minimálneho dojazdu potrebného pre presun k ďalšej stanici. 

Ak nastane skutočne extrémny prípad, tak môžete siahnuť po asistenčných službách. Prípadne môžete skúsiť šťastie v komunite majiteľov elektromobilov na sociálnych sieťach či priamo vo facebookových skupinách daného mesta či regiónu. Vlastnú nabíjaciu stanicu majú častokrát majitelia elektromobilov doma (wallbox), prípadne vedia o nabíjačke v okolí, ktorá nie je verejne známa, no jej majiteľ je dostatočne ochotný a umožní jej využitie.

Pri vyhľadávaní alternatívneho miesta pre nabíjanie si môžete pomôcť mapami nabíjacích staníc, ktoré typicky obsahujú lokality všetkých prevádzkovateľov, ako aj stanice firiem či ubytovacích a reštauračných zariadení.

Nabíjacia etiketa

  • Pri nabíjaní je dobré myslieť aj na iných majiteľov elektromobilov. To znamená byť ohľaduplný, no súčasne aj nápomocný.
  • Nabitý elektromobil a plug-in hybrid by preto nemal zbytočne blokovať nabíjaciu stanicu.
  • Ak neplánujete nabíjať svoje vozidlo alebo dokonca ani nevlastníte nabíjateľný automobil, neparkujte na mieste určenom pre nabíjanie.
  • Neodpájajte z nabíjačky vozidlo, ktoré sa nabíja.
  • Kábel používajte bezpečne a ohľaduplne. Neklaďte ho na cudzie vozidlo a po nabíjaní ho odložte na svoje miesto.
  • Ak je nabíjacia stanica nefunkčná alebo poškodená, informujte o tom jej správcu.
  • Udržujte nabíjacie stanice v čistote.
  • Pri nabíjaní parkujte podľa možností, tak aby ste nikoho ďalšieho neobmedzovali.

Náš tip
Stiahnite si zdarma 2. edíciu Príručky elektromobilistu: Čo zvážiť pri kúpe elektromobilu
18. augusta 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+