MojElektromobil

Aj napriek tomu, že infraštruktúra pre elektromobily je relatívne v poriadku, v najrušnejších obdobiach alebo časoch sa stretávame s nedostatkom voľných nabíjacích bodov. Výborným príkladom je napríklad obdobie dovoleniek a cesta do Chorvátska, kedy je infraštruktúra využívaná absolútne naplno a je možné, že na nabíjanie si jednoducho počkáte.

Rady benzínových či dieselových áut pred benzínkou sú síce tiež bežné, no o nich sa tak často nepíše. Avšak pokiaľ na nabíjanie čaká v rade viac elektromobilov, ľudia si tieto situácie radi fotia a zdieľajú ich na sociálnych sieťach s komentárom, aké sú elektromobily zlé a že čakanie na nabíjanie je denno-denná súčasť každého majiteľa elektrických vozidiel.

Problém s nabíjaním v zime

Začínajú sa objavovať aj videá o tom, ako majiteľovi elektromobilu nabíjanie v poriadnej zime buď nefunguje vôbec alebo je nabíjanie extrémne pomalé. Tým myslíme výkon do 10 kW, častokrát aj podstatne menej. Bohužiaľ, aj toto je situácia, ktorá môže nastať. Ale prečo sa takéto videá neobjavujú v Nórsku? Na túto tému sa bližšie pozrel portál Insideevs.

test Mercedes-Benz EQE SUV
Nabíjací port CCS

Štatisticky sa práve v tejto krajine predáva najviac elektromobilov v prepočte na obyvateľa a spaľovacie vozidlá sú tu úplne v úzadí. Čo sa týka nových, tých je absolútne minimum, trhu doslova dominujú elektromobily. Ako je možné, že ich používatelia s nabíjaním nemajú problém, pritom Nórsko patrí medzi najchladnejšie krajiny na svete?

Problémy s dlhými čakacími dobami či nemožnosťou nabíjať v zime pramenia najmä z nedostatku vzdelávania v súvislosti s elektromobilitou. To sa o Nórsku povedať nedá, preto sam takéto problémy nevznikajú. Na internete sa objavujú videá o tom, ako niekto nechal Teslu 2 týždne v treskúcej zime, potom prešiel asi 20 metrov a začal nabíjať. Vozidlo vyzeralo, že sa mu veľmi nechce.

Mohlo by vás zaujímať:

Áno, problém je s nízkou teplotou. Poriadne vychladená batéria v extrémnej zime sa bude nabíjať veľmi pomaly, až kým sa nezohreje na teplotu, v ktorej je bezpečné prejsť na vyšší výkon. A to môže trvať niekoľko desiatok minút, kedy sa elektromobil prakticky tvári ako mŕtvy. Dôležité je preto batériu na nabíjanie pripraviť. V každom prípade, bežné používanie určite nepočíta s tým, že auto necháte niekoľko dní stáť na parkovisku vedľa nabíjačky úplne vybité. Pre účely testu to však môže byť zaujímavé, no v súvislosti s reálnym používaním takýto prípad asi nikdy nezažijete.

Nedostatok informácií a povedomia verejnosti

Vzdelávanie širokej verejnosti a samotných majiteľov elektromobilov je preto veľmi dôležité. Majitelia v Nórsku napríklad pred jazdou nechávajú svoje elektromobily predhriať a už vôbec nie je prvou vecou po naštartovaní návšteva nabíjačky. Tak, ako si nenechávate svoj mobil vybitý, keď ho budete celý deň potrebovať, neurobíte to ani s elektromobilom. To je základné pravidlo. Počas dlhšej trasy sa batéria jazdou dostane do stavu, kedy dokáže nabíjať aj v zime pomerne rýchlo. Lepšie modely ponúkajú aj možnosť plánovania trasy s nabíjaním, kedy automaticky niekoľko kilometrov pred nabíjačkou spustia predohrev batérie, aby bola na vysoké nabíjacie výkony pripravená čo najlepšie.

Nórsko má veľkú výhodu aj v tom, že až 90 percent obyvateľov býva v rodinnom dome, kde môžu veľmi jednoducho nabíjať napríklad v noci. Ani na Slovensku nie sme v tomto smere vôbec zle, približne polovica Slovákov býva v dome, takže má možnosť nabíjať priamo doma. Pre týchto by nebol okamžitý prechod na elektromobilitu absolútne žiadnym problémom.

Náš tip
Kamionisti a karavanisti sa môžu navigovať so Sygicom už aj cez Android Auto – ako na to? | Návod
23. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

7 odpovedí na “Problémy s nabíjaním v zime? V chladnom Nórsku ich prakticky nepoznajú. Prečo?”

  1. V Norsku je priemerna mzda cca 4500€, mali na kupu EV velke dotacie a jazdia s nimi len po Osle. Rovnako ako Kalifornia a NewYork. Cina zas odmieta davat registracky na spalovaky a stavaju dalsie uholne elektrarne.
    Na severe Norska maju lode a snezne skutre co splnaju tak euro2. Pride do obchodu a necha cely cas nastartovane auto. U nich je uplne iny system, su zvyknuti setrit, uskromnit sa, a take nieco ako vyludnenie Bratislavy na vikend smerom na vychod (8 hodinove kolony v zime na dialnici) tam nepoznaju.

    U nas za sociku nastavali panelovych kralikarni. Pokrachovali fabriky, zrusili sa druzstva, stari ludia poumierali, do ich 100 rocnych chatrci s 1 fazou sa nastahovali ich deti. Ak aj je na dedine podnikatel, tak mu elektrarne nedovolia pripojit silnejsiu pripojku na el.kurenie a aj on ma iba daciu, alebo stareho pasata. Na dedine sa sklada na bazarove auto cela rodina, sidlisko je plne 20 rocnych fabii, 13 felicii, 3 favority.

    Inteligencia znamena uskromnit sa, naucit sa pouzivat displeje miesto pak, ktore ovladam poslepiacky, platit si mobilny internet a naucit sa vsade ns internete pouzivat 3cislie kreditnej karty. Nie ze teraz mam cas tak si nabijem za 2 minuty 250kW bateriu (ak by taka bola) do 100% aj keby traktory padali a potom mam mesiac pokoj. Na sidlisku na trave sa neda, v laze 100m od chalupy sa neda, pri rybniku sa neda nabijat. Firma nema parkovisko a preto ludia parkuju na cudzom sidlisku vedla firmy na trave a poobede si najdu boticku. Bez auta vas nevezmu do prace. Slovaci najazdia viac km nez Nori tymto opisanym sposobom. Nemozeme porovnavat Norsko a Slovensko, kde je priemerna mzda cca 1250 a vacsina ma pod 1000€. Vela ludi co poznam ma 700 v hrubom.

    EV ukazuju ako ciste, no v skutocnosti treba nimi najazdit cez 100 000km aby po vstupnych emisiach a vyrobe elektriny boli o nieco cistejsie. Napr v CR sa podiela osobna autodoprava na emisiach 9,3%. Naco ju o 3% znizivat a odsuvat vyrobu do Ciny, kde su emisie ovela vacsie? Vela krajin sype do mora plasty, v pusti ukladaju miliony pneumatik a ukladaju tam aj lopatky turbin. Ono je lacnejsi zakopat bateriu, alebo ju dat rozoberat detom do Afriky. Rovnako ako tazit suroviny. Niektori stat sa bude snazit, aby sa nezneuzivali deti, iny vsak nie.

    Pri burke bolo u nas 28 000 odbernych miest 3 dni bez elektriny a ludia povytahovali malicke centraly, aby sa nepokazilo jedlo v mraznicke. Tornado, zaplavy, zemetrasenie, poziar lesa… chudaci hasici, a aj sanitka bude prave neschopna dojazdu a pojde na nabijacku. Bude ich musiet byt viac v rezerve.

    Komplet nahradit 1,4 miliardy aut, autobusov, tankov, lodi, bagrov, kamionov, dieselovych lokomotiv, nakladakov v lomoch litihovymi bateriami je utopia. Skoncia aj 200km rychlosti na Nemeckych dialniciach. Na svete su oblasti, kde su osady uplne bez elektriny a funguju na naftu. 800km ziadna civilizacia a potom osada, kde je plyn a nafta. Planetu znecistuju aj sopky. Dnesna generacia su ludia, ktori su hrdi na to sa mat horsie, aby znizili 1% emisii, hoci im v Norsku stupli napriek tomu poctu ev o 1%.

    Na Slovensku je 3,35mil aut, k tomu cuzdinci a tranzit 10 000 kamionov. Z toho poctu urcite bude na verejnych nabijackach viac ako 15 000 aut. A to je odber ako cele Mochovce. Fabriky pojdu z coho, ked uz teraz hrozia blackouty a Rakusko ani nehovorim. Nabijat mensim vykonom nez 100kW je zabijak casu. Ludia su uponahlani, musia stihnut zaviest deti, maju 2 prace, vecer serial a uskromnit sa budu nespokojni. Autobus nejde na dedinu vobec. 4km slapat peso. Uzasne.

    V USA zachranuju odtahovky uviaznute elektroauta. Nastastie aspon tie odtahovky su zatial spalovacie.

    Na obhajcoch EV sa mi nepaci, ze vestia co bude za 25 rokov a ich milacikovi nepripustia ziadne negativne fakty, ktore cast ludi skutocne ma iba oni ziju v bubline utopie, vo vile s FV panelmi a jazdia 15km do kancelarie. V roku 1970 sme si mysleli, ze budeme lietat na mesiac ako turisti. Kopu projektov bolo ekonomicky nakladnych, ktore sa preto neujali.

    Ak by boli ev tak dobre, nemuseli by zakazovat spalovaky, neboli by dotacie, ktore musi niekto zaplatit.
    Kone ani parne lokomotivy nikto nezakazoval. Nakup spalovakov nedotoval.

  2. Na benzinkach Trvá tankovanie tak 5-10minut max, takže rady sa celkom rýchlo pominú, no nikto nenabija 10minut ale obmvela viac takže je to hlúpe prirovnavat a tváriť sa ze je to to iste

  3. na Slovensku ešte dlhé desaťročia utópia 🙄, nie je a ani nebude infraštruktúra. kto býva v dome, nech si jazdí na kvázi ekologické, ja si nechám svoju naftičku brm brm, milióny ľudí v panelákoch si budú naťahovať predlžovačky, alebo kúpia na dobíjanie benzínové/naftové stanice? 😂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+