MojElektromobil

Požiare elektromobilov sú stále ostro sledovanou témou. Na konferencii eFleet Day 2024 Truck&Bus&Van preto dostane priestor aj téma požiarnej bezpečnosti batériových elektrických vozidiel a batériových úložísk. 

Tejto komplexnej problematike sa bude venovať prezentácia “Využitie požiarnotechnických zariadení na ochranu pred požiarmi nabíjacích staníc a infraštruktúry” pod taktovkou Simony Kalinovskej zo spoločnosti 3MON. Na konferencii eFleet Day 2024 Truck&Bus&Van sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o protipožiarnej ochrane v kontexte elektromobility.

3MON už viac ako 13 rokov spolupracuje so záchrannými zložkami na Slovensku a v Česku. Nedávno sa podielala aj na realizácii veľkého požiarneho cvičenia FIRETEST 2024, počas ktorého prebehla praktická ukážka zásahu z pohľadu postupov a technických prostriedkov. 

Téma požiarov elektromobilov a požiarnej bezpečnosti všeobecne je pre spoločnosť 3MON takpovediac denným chlebíčkom. Vo svojom portfóliu má široké spektrum prostriedkov pre zabránenie šírenia požiaru, jeho kontrolu až po samotnú likvidáciu. Pri požiaroch zohráva obrovskú úlohu čas. Požiare elektrických vozidiel nie sú v tomto smere žiadnou výnimkou. Ide o sekundy. 

EPS: Mocný nástroj, ktorý si zaslúži pomocníka

Jedným z kľúčových aspektov je včasná detekcia vznikajúceho požiaru. Na tento účel slúžia systémy elektrickej protipožiarnej ochrany (EPS), ktoré dokážu automaticky a veľmi rýchlo zachytiť vznikajúci požiar a rázne o tom informovať. Rýchla detekcia a vyhlásenie poplachu pomáha vďaka včasnému zásahu chrániť majetok a ľudské životy. Pripomeňme si, že systém EPS svoju silu v plnej miere ukázal aj pri prvom požiari elektromobilu v podzemných garážach v Českej republike.

Objekt bol vybavený elektrickou požiarnou signalizáciou pripojenou na pult centrálnej ochrany (priamo ku hasičom). Práve to predstavovalo jednu z kľúčových okolností pre úspešné zvládnutie požiaru. Konkrétne išlo o to, že požiar bol hneď vo svojom začiatku zaznamenaný a ohlásený, čo umožnilo rýchlu reakciu. Požiar bol na pulte centrálnej ochrany nahlásený o 23:56. Prvá jednotka vtedy na miesto udalosti dorazila o 00:01, druhá o 00:02.

Systém EPS je mocným, no nie všemocným nástrojom. Vo všeobecnosti to momentálne funguje tak, že upozornenie na vznikajúci požiar sa začne o pozornosť hlásiť v ohlasovni požiarov, no reálne niekto musí fyzicky kontaktovať hasičský a záchranný zbor. 

Upozornenie sa teda síce začne prejavovať, no zásahové zložky o ňom stále nevedia bez nahlásenia. To v praxi znamená, že sa stráca drahocenný čas. Často aj desiatky minút, čo je pri požiaroch batérií neúmerne dlhá doba. Riešením tohto problému je práve priame napojenie na pult centrálnej ochrany (PCO), ktoré 3MON začína ponúkať ako službu od 1.1.2025. Pri tomto pripojení sa upozornenie dostáva priamo k hasičom na operačné stredisko, ktorí okamžite vedia vyraziť na akciu.

Simulový požiar elektromobilu počas cvičenia | Zdroj: 3MON

Protipožiarna ochrana a elektromobilita v bytových domoch

Rozvoj elektromobility prináša aj nové výzvy. Patrí sem napríklad budovanie nabíjacej infraštruktúry, s čím je úzko spojená problematika požiarnej ochrany. Samostatnou kapitolou je nabíjanie elektromobilov v bytových domoch, kedy môže byť situácia s riešením prípadného požiaru batérie extrémne komplikovaná. Či už s ohľadom na priestorovú dispozíciu, staršie technické normy či dostupnú techniku. 

3MON preto prichádza s vlastným konceptom protipožiarnej bezpečnosti bytových domov, ktoré označuje ako FireTec Concept. Predmetný koncept stojí na dvoch pilieroch: ľudský faktor a inovatívne technológie. Zjednodušene povedané ide o riešenie, ktoré spája služby vykonávané tímom odborníkov zo sektora požiarnej ochrany a konkrétne produkty, ktoré slúžia na boj s požiarmi v oblasti elektromobility. 

Spadajú sem komplexné riešenia od vstupného auditu pre nabíjacie stanice v garážach cez návrh a inštaláciu požiarnotechnických zariadení (ESP, SHZ – vodná hmla) až po samotné produkty – hasiace prístroje Neuruppin na lítiové batérie, ktoré neobsahujú fluórové látky, protipožiarna deka FIRE ISOLATOR a iné. Bytové domy jednoducho dostanú všetko, čo potrebujú pre efektívnu ochranu toho najdôležitejšieho.

Úzko s tým súvisí problematika budovania nabíjacích staníc v podzemných garážach. Aj tu je vyžadovaný komplexný a vysokoodborný prístup. Ide o jednu z oblastí, kde je 3MON ako doma. Pre svojich klientov vypracuje protipožiarny audit, kde výsledkom sú protipožiarne odporúčania a podrobný návod ako do praxe zaviesť potrebné opatrenia tak, aby boli splnené všetky požiadavky a dosiahlo sa maximálne bezpečie pri nabíjaní elektrických vozidiel. 

Zdroj: 3MON

Riešenia pre ochranu batériových úložísk

Nie je to všetko. Technológie napredujú míľovými krokmi aj v segmente protipožiarnej ochrany, aby krok držali s rozmachom ostatných oblastí ako sú napríklad batériové úložiská elektrickej energie. Opäť ide o záležitosť, pri ktorej treba ochrane a prevencii venovať náležitú pozornosť.

Ak má firma záujem vybudovať batériové úložiská, zoznámiť by sa mala so systémom MAUS od švédskeho výrobcu. Ide o pokročilé hasiace zariadenie, ktoré je možné inštalovať v akomkoľvek malom priestore, kde môže dôjsť k požiaru. Dostupných je viacero modelov, ktoré dokážu adresne reagovať na potreby konkrétneho zákazníka, vrátane prevádzkovateľov batériového úložiska. 

K dispozícii je MAUS Stixx Pro bez potreby napájania a detekcie, ktorý sa spúšťa automaticky v momente, kedy je to potrebné – konkrétne pri detegovaní teploty 170 °C. Priestor v tom momente vyplní netoxickým dymom na báze draslíka bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Navyše nezanecháva žiadne zvyšky či splodiny.

Na trhu je aj model MAUS EGO Blast, kde je už vyžadované napájanie a nutnosť doplniť aktivátor systému. Stále však ide o nezávislý systém, nakoľko sa o napájanie stará zabudovaná batéria. Táto séria dokáže zabezpečiť aktívne hasenie požiarov vo väčších priestoroch až do objemu 500 metrov kubických. 

MAUS EGO Blast môže fungovať na základe automatickej detekcie a spustenia, prípadne je možné zvoliť konfiguráciu s manuálnym spustením cez tlačidlo z kontrolného miesta (SBS, velín, obslužná miestnosť…). Obidva typy protipožiarneho systému MAUS sú bezúdržbové s 5 ročnou garanciou. Následne je potrebné vykonať výmenu.  

Protipožiarna deka | Zdroj: 3MON

Hasenie bez zbytočného vplyvu na okolie

Protipožiarna ochrana je o správnom nasadení vhodných riešení. Takých, ktoré splnia svoju úlohu, minimalizujú prípadné škody a neprinášajú ďalší negatívny vplyv na okolie a životné prostredie. Aj preto je za tým komplikovaná legislatíva upravujúca existujúce a prinášajúca nové požiadavky. Jednou z nich je napríklad plánovaný zámer, aby sa pri zásahoch využívali hasiace prístroje bez fluóru. Problémom je to, že na trhu síce existujú produkty, ktoré deklarujú absenciu tejto látky, no reálne obsahujú jej stopové prvky. 

Hasiaci prístroj na líthiové batérie Neuruppin | Zdroj: 3MON

Do budúcna sa vo všeobecnosti očakáva veľká obmena prenosných/príručných hasiacich prístrojov, práve s dôrazom na absenciu fluórových chemikálií. Siahnuť bude nutné po špecializovaných produktoch, ako je napríklad stálotlaký hasiaci prístroj na líthiové batérie Neuruppin WD6 F-500 alebo penový hasiaci prístroj bez fluóru S6 A Free. To, s čím počíta legislatíva je proste bez problémov dostupné už dnes, len po tom treba siahnuť. Príďte na konferenciu eFleet Day 2024 Truck&Bus&Van, kde zistíte všetko, čo potrebujete vedieť.

Náš tip
eFleet Day 2024 Truck&Bus&Van už 16.10. 2024. Toto je hlavný program
14. októbra 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+