Carlos Tavares, výkonný riaditeľ koncernu PSA, patrí k otvoreným kritikom elektromobility a emisných noriem EÚ. Hovorí, že bez dotácií by dopyt po elektrických vozidlách skolaboval. Od vlád žiada viac dotácií na budovanie nabíjacej siete.
E-autá predávame len “zeleným závislákom”
Tieto slová vyšli z úst Tavaresa počas konferenčného hovoru, ktorý nahradil tohtoročný autosalón v Ženeve (zrušený kvôli koronavírusu).
”Keď sa na nejakom trhu zrušia dotácie, dopyt krachne. Výzvou do roku 2025 bude priniesť na trh skutočne cenovo priateľný elektromobil. Predávame e-autá zeleným závislákom, zatiaľ sme sa nedostali ku pragmatikom.”

Fúzia PSA a FCA
PSA dnes združuje značky Peugeot, Citroen, DS a Opel. Aktuálne prebiehajú rokovania s koncernom FCA (Fiat-Chrysler Automobiles), čím by sa vytvoril nový automobilový koncern združujúci 14 značiek vrátane Fiat, Alfa Romeo, Jeep a Maserati. FCA plánuje v tomto roku predať až 80-tisíc elektromobilov Fiat 500e, ktorý dostal solídne parametre a nový, štýlový dizajn.
Koncerny odovzdali podľa Automotive News protimonopolným úradom 14 z 24 potrebných prihlášok. Nová entita by mala oficiálne vzniknuť o 12 až 15 mesiacov. Podľa Tavaresa proces prebieha bez problémov.

Veria že emisné limity dodržia
Tavares verí, že PSA Group zvládne dodržať prísne emisné limity EÚ vďaka zrušeniu výroby vysoko znečisťujúcich modelov a tiež vďaka zefektívneniu výroby populárnych modelov. Fleetové emisie CO2 značky Opel vďaka elektrifikácii modelu Corsa klesli až o 20 g v roku 2019. Platforma vozidiel Peugeot je podľa Tavaresa vyvinutá pre spaľovacie, hybridné aj plne elektrické modely.
Podľa predikcií PA Consulting z januára tohto roku však emisie koncernu PSA nedosiahnu cieľ 91,6 g/km a budú vyššie až o 5 g. To bude stáť PSA až 938 miliónov eur.
Dôvody Tavaresovej kritiky
Podľa šéfa PSA bežní ľudia nekupujú e-autá kvôli nedostatočnej nabíjacej infraštruktúre. Na to, že elektromobil je možné nabíjať aj doma či v práci hoci aj z obyčajnej elektrickej zásuvky, akosi zabúda. Ďalej spomína obmedzený dojazd či nejasnú cenu energie do budúcnosti.
V portfóliu koncernu sú elektromobily Peugeot e-208 vyrábaný v Trnave, Peugeot e-2008, Opel Corsa-e a viacero plug-in hybridných modelov.
A čo si myslíte vy? Je Tavaresova kritika oprávnená, alebo si len zabudol pozrieť dojazdy konkurenčných modelov? Je nabíjacia infraštruktúra naozaj nedostatočná? Myslíte že ceny elektriny s nástupom elektromobilov prudko vzrastú? Dajte nám vedieť v diskusii.
Klasicke automobilky by uz nemali tolko kecat/plakat a zacat seriozne investovat a robit na tom, aby elektromobily boli aj pragmatickym (rozumej skor ekonomickym) riesenim.
Potom uz nebude co riesit, samozrejme okrem infrastruktury.
To vsetko vsak opat je len otazka ci sa realne chce alebo nie a o energiu sa nemusime obavat.
Uz len tej slnecnej, plne ekologickej je dost, len potrebujeme intenzivne riesit jej akumulaciu a opat neplakat a nekecat, ale robit.
Potom budeme moct povedat, ze sme sa konecne preklopili do tohto storocia.
Zatial zial zijeme tazke min. storocie s lubivymi faceliftami, kt. nam maju zalepit oci, aby sme si mysleli, ze v roku 2020 zijeme aj v automobilovom priemysle v 21. storoci – z mojho pohladu tazky omyl…:)
Osobne nechápem, kto si môže kúpiť absolútne predražený EV od pažoutu. Ale nazvať svojich zákazníkov „zelení závisláci“ môže iba totálny výplach!!!
O niečo podobné sa svojho času snažil bývalý šéf Fiatu. A teraz Fiat kupuje ZEV kredity od Tesly aby nemusel platiť pokuty.
Pre mna su nove elektroauta drahe. Preto sme kupili 2ks z inzeratov – starsie, ale parametrami vyhovuju. Jeden elektromobil, jeden PHEV.
Ako druhe auto do rodiny sa uz elektromobil z inzeratu povedzme do 10.000 podla mna oplati.
Na druhej strane, zakaznici co kupuju spalovacie auta okolo 30.000, pre nich by novy elektromobil nemusel byt drahy.
Polovica ľudí má garáž, kde sa má prioritne nabíjať keď nie je auto v prevádzke. Fakt netuším o čom rozpráva tento pán, keď každý druhý má nabíjaciu stanicu doma. A ako sa vôbec niekto taký dostane na takú vysokú pozíciu, keď si nie je schopný uvedomiť jednoduchý fakt?