MojElektromobil

Americký zákon o znižovaní inflácie (IRA) spúšťa preteky o podkopanie dominancie Číny v sektore recyklácie batérií elektrických vozidiel. Málo propagovaná klauzula v IRA kvalifikuje materiály batérií pre elektromobily recyklované v USA ako vyrobené v USA na dotácie, čo podnecuje výrobcov automobilov, aby na výrobu elektrických vozidiel používali miestne recyklované materiály batérií. Tento krok stavia Severnú Ameriku do popredia pred konkurenciu, informuje AutoBlog.

V súčasnosti Čína kontroluje takmer celý svetový trh s recykláciou batérií EV, pričom sa predpokladá, že do roku 2028 dosiahne až 18 miliárd USD. S rastúcim zavádzaním EV sa výrazne zvýši dopyt po recyklácii týchto batérií. Minerály v týchto batériách, vrátane lítia, kobaltu a niklu, sú cenné, v priemere stoja od 1 000 do 2 000 eur na auto. Obavy však vznikajú v súvislosti s potenciálnym nedostatkom týchto materiálov, keďže výroba elektromobilov sa prudko zvyšuje. Pozitívnym aspektom je, že tieto minerály možno donekonečna recyklovať bez toho, aby stratili svoju silu.

IRA podnietila spoločnosti ako Li-Cycle a Redwood Materials, aby investovali do recyklačných závodov v USA. Spoločnosť Li-Cycle získala 375 miliónov dolárov od vlády USA na vybudovanie závodu v New Yorku. Medzitým spoločnosť Redwood Materials získala pôžičku vo výške 2 miliárd dolárov na založenie recyklačného a renovačného komplexu v Nevade.

elektromobil bateria
Spoločnosti sa priedbehajú, ktorá vymyslí efektívnejšiu a ekologickejšiu batériu | Zdroj: InsideEVs

Na rozdiel od svojich európskych náprotivkov, americké spoločnosti postupujú rýchlejšie v úsilí o recykláciu s cieľom vytvoriť „uzavreté dodávateľské reťazce“. V nich sa recyklované minerály opätovne použijú v nových batériách vyrábaných na danom území. Táto stratégia znižuje závislosť od zahraničných trhov a je v súlade s globálnymi cieľmi udržateľnosti.

Čínu len tak nedobehne nikto

Čína však zostáva lídrom v recyklácii batérií elektromobilov, ktorá nedávno oznámila prísnejšie normy a zvýšenú podporu výskumu pre recyklátorov. Konkurencia medzi USA a Čínou zvýšila napätie, pričom čínski predstavitelia kritizovali IRA ako „antiglobalizáciu“ a obviňovali USA z „jednostranného šikanovania“. V celosvetovom meradle zaznamenalo odvetvie recyklácie elektrických vozidiel významný rast a prilákalo viac ako 2,7 miliardy dolárov do investícií od rôznych hráčov, vrátane výrobcov automobilov a ťažobných gigantov.

Keďže sa predpokladá, že počet batérií EV dostupných na recykláciu do roku 2030 desaťnásobne vzrastie, odborníci predpovedajú, že 40 % materiálov batérií používaných v nových EV by do roku 2040 mohlo pochádzať z recyklovaných zdrojov.

Náš tip
Test Volvo XC60 Recharge: Čo ukázalo toto SUV po facelifte?
27. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Jedna odpoveď na “Recyklácia batérií elektromobilov? USA sa chce priblížiť Číne”

  1. To rataju so zivotnostou baterii iba 15r? ked az 40% v roku 2040??? Podla mna s ich secondlife po EV v uloziskach by mala byt ich zivotnost dlhsia a dnesne budu neskor k dispozicii na recyklaciu nez v roku 2040.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+