Európska štúdia ukazuje možnosti zlepšenia recyklácie batérií
Andrej Králik
Pod vedením priemyselného chemika Prof. Dr. Stephana von Delfta z Univerzity v Münsteri sa tím odborníkov z oblasti vedy a automobilového a batériového priemyslu zameral na efektívnejšie a ekologickejšie recyklačné postupy, ktoré by mohli ovplyvniť budúci dopyt po materiáloch v Európe. Ich štúdia, ktorá sa sústredila na kľúčové batériové suroviny ako lítium, kobalt a nikel, priniesla nové poznatky. Výsledky svojej práce, nazvanej „Smerom k dodávateľským reťazcom obehových batérií: Stratégie na zníženie dopytu po materiáloch a vplyv na ťažbu a recykláciu“ nedávno publikovali v časopise Resources Policy.
Výrazné úspory CO2 aj financií
Vedci vo svojej štúdii analyzovali obdobie rokov 2035 až 2040 a zistili, že kombinácia rôznych stratégií by mohla v ideálnom prípade zachrániť desať baní a 55 recyklačných závodov, ktoré produkujú emisie. To by predstavovalo úsporu 32 miliárd eur a podľa univerzity v Münsteri by optimalizácia ušetrila 32,5 milióna ton ekvivalentov oxidu uhličitého pre lítium, kobalt a nikel. Na tému upozornil portál Electrive.
Podľa analytikov potrebný balík opatrení zahŕňa rýchlejšiu elektrifikáciu automobilového trhu, menšie batérie, „technologicky selektívne“ využitie batérií pre elektromobily v ich druhej životnosti, napríklad v stacionárnych systémoch skladovania energie, a zvýšené používanie LFP batérií v elektrických vozidlách.
Renomovaná japonská spoločnosť Toshiba pracuje na novej generácii batérie SCiB, ktorú zdokonaľuje už viac ako 10…
“Výsledky sú dôležité pre tvorbu európskej politiky, pretože poskytujú odporúčania pre opatrenia, ako môžu nové nariadenia podporiť prechod, zvýšiť bezpečnosť dodávok surovín a posilniť strategickú autonómiu Európskej únie.”
Prof. Dr. Stephan von Delf
Metodologicky bola štúdia postavená na dynamickej analýze toku materiálu, ktorá umožňuje vypočítať budúci dopyt po lítiu, kobalte a nikle, ako aj množstvo recyklovateľných surovín, ktoré budú k dispozícii. Štúdia využívala údaje z aktuálnych výskumných prác a trhových predpovedí týkajúcich sa vývoja výroby a predaja batérií a súvisiaceho dopytu po surovinách.
Náš tip
Ako nabíjať elektromobil v horúcich letných dňoch?
Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.