Budúcnosť aliancie Renault-Nissan je vraj poriadne naštrbená a vedúci predstavitelia Nissanu aktuálne pracujú na zostavení mimoriadneho plánu na odčlenenie sa od Renaultu. Začiatkom týždňa o tom informoval portál Financial Times, ktorý sa odvoláva na zdroje dobre oboznámené so situáciou.
Má ísť o vyhrotenie napätia, ktoré vzniklo kvôli kauze okolo bývalého šéfa tejto aliancie, Carlosa Ghosna. Ten čelí viacerým obvineniam z neoprávneného využívania firemných finančných prostriedkov na súkromné účely a machinácií pri vykazovaní osobných príjmov.
Dôvera bola naštrbená už dlhší čas, no prípravy na odčlenenie Nissanu vraj nabrali na obrátkach po tom, čo Ghosn z domáceho väzenia v Japonsku, kde čakal na súdny proces, utiekol do Libanonu.
Carlos Ghosn, považovaný aj za otca elektromobilov od Nissanu i Renaultu, vinu odmieta a obvinenia označuje za sprisahanie manažérov Nissanu a japonskej vlády. Zároveň po úteku sa mu otvorila možnosť slobodnej komunikácie s médiami, čo aj otvorene prisľúbil.
Viacero vysoko postavených manažérov Nissanu ale situáciu podľa Financial Times vníma tak, že Renault sa stal príliš veľkou príťažou. Preto zrušenie aliancie Renault-Nissan považujú za správny krok.
Kvôli vzájomnému vlastníckemu previazaniu by išlo o závažné rozhodnutie s ďalekosiahlym finančným dopadom na obidve strany. Rozdelením by došlo k zvýšeniu nákladov na výskum a vývoj, znížiť by sa mohol výnos z predajov a zároveň je otázne, akým spôsobom by na tento šok reagovala hodnota akcií, a tým pádom celková trhová hodnota dotknutých spoločností.
Tvrdenia nie sú založené na pravde, tvrdí vedenie
Na zverejnené informácie v priebehu týždňa reagoval predseda správnej rady Renaultu, Jean-Philippe Senard, ktorý tvrdenia zásadne odmieta. Správy o plánoch na zrušenie aliancie považuje za špekulácie a dokonca ich častoval termínom “fake news”. Podľa jeho vyjadrení majú obidve strany veľký záujem aby dlhoročné partnerstvo naďalej pokračovalo a prinášalo ďalšie úspechy.
Aj samotné výkonné predstavenstvo, ktoré dohliada na alianciu a jej záujmy, má byť naklonené jej ďalšiemu napredovaniu. Renault aj Nissan podľa oficiálnych vyhlásení súčasnú alianciu považujú za dôležitú pre ďalšie prežitie, nakoľko v ostatných rokoch sa automobilový priemysel potýka s viacerými problémami, či už ide o klesajúci dopyt, neustále sa zvyšujúce náklady alebo nové legislatívne výzvy.
Vedenie má preto vysoký záujem o stabilizovanie situácie a zvýšenie postavenia aliancie Renault-Nissan, aby sa stala zaujímavejšou aj pre ďalších potenciálnych partnerov. Senard v tejto súvislosti uvádza, že spoločne pracujú na príprave ďalších investícií. Tie majú byť schválené koncom januára na zasadnutí správnej rady aliancie.
Špekulatívne tvrdenia o možnom rozpade vraj môžu pochádzať “od niekoľkých nespokojných jedincov” a nereflektujú reálny stav.