Svet stále viac hovorí, ale aj koná v prospech energií z obnoviteľných zdrojov. Technológie produkujúce “čistú” energiu sú preto čím ďalej efektívnejšie. Stáva sa teda, že energie je viac, ako sa dokáže v daný moment spotrebovať. Z tohto dôvodu je nutné zabezpečiť ukladanie tejto energie a neplytvať tak zdrojmi. Budeme schopní tvoriť zásoby, ktoré prídu vhod v čase výpadku energetického zdroja. Napríklad v období bez slnečného svitu, kedy solárne panely “stoja na prázdno”.
Spoločnosť Tesla Motors vyvinula pre tieto účely tzv. domáce veľkokapacitné batérie Powerwall, resp. ich priemyselnú obdobu Powerpack, ktoré boli použité napríklad pri projekte solárneho ostrova. V rámci realizácie dopravného systému Hyperloop, sa dokonca hovorí o predaji prebytočnej energie, ktorú by mali vo veľkom produkovať solárne panely umiestnené po celej dĺžke potrubného systému.
Avšak uskladňovanie energie v rámci lítium-iónových batérií, ako v prípade Powerwall či Powerpack, nie z dlhodobého hľadiska udržateľné. Ekologická likvidácia takýchto batérií je veľmi problematická a ani po ekonomickej stránke to nie je žiadna výhra. Navyše zásoby lítia nie sú nevyčerpateľné. Preto treba nevyhnutne hľadať alternatívne metódy a riešenia uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov. A práve na takúto misiu sa vybrala známa nemecká spoločnosť Siemens.
Premena el. energie na teplo a jeho “uskladnenie” v kameňoch
Ako už podnadpis napovedá, spoločnosť Siemens sa zaoberá technológiou uskladňovania energie vo forme tepla odovzdaného kamennému úložisku. To môžu tvoriť na danom mieste vyťažené kamene. Jedinou podmienkou je, aby dokázali odolať teplote 600 °C. Prebytočná energia sa teda premení na teplo, ktorým sa zohreje zaizolovaný zhluk kameňov. Tie dokážu zadržať toto teplo na približne 7 dní.
Celý tento systém sa dá demonštrovať na príklade fénu. Elektrina privedená do fénu zohrieva vzduch, ktorý sa odvádza do izolovanej komory. V nej sa nachádzajú drobné kamienky, schopné naakumulovať a udržať teplotu 600 °C. No a teraz sa vynára otázka, ako sa toto teplo premení spätne na elektrickú energiu...
Do žeravej kamennej banky sa začne privádzať studený vzduch, ktorý sa v tomto prostredí zahreje a ďalej sa pošle do bojleru, kde premení vodu na paru. Tá sa následne pod vysokým tlakom vháňa do turbíny, ktorá generuje pohyb. Kinetická energia z pohybu sa potom pomocou dynama pretransformuje na elektrinu.
Celý tento proces bude zabezpečovať zariadenie z názvom Future Energy Solution (FES). Spoločnosť Siemens ho vyvíja spoločne s technickou univerzitou v Hamburgu a spoločnosťou Hamburg Energie. V súčasnosti je zariadenie FES vo fáze testovania. Prvé skúšky celého procesu uskladnenia a následnej premeny energie, by sa mali uskutočniť na jar budúceho roka.
Future Energy Solution bude disponovať kapacitou 36 MWh, pričom kamenné úložisko zaberie 2000 m³. Účinnosť systému prvotnej verzie systému sa odhaduje na 25 %. Podľa Siemensu je však jeho potenciál až na úrovni 50 %.
Future Energy Solution sa javí ako jednoduché, elegantné riešenie, ktoré je ekologické a podľa vývojárov aj ekonomické. Jediným nedostatkom je nemožnosť dlhodobého uchovávania energie. S tým si však možno poradia ďalšie technológie energetických úložísk, ktoré sa na nás chystajú už v blízkej dobe, a o ktorých vás budeme určite informovať.
Zdroj: TeslaMagazin.sk