Firma na výrobu batérií z Južnej Kórei, SK Innovation, oznámila zaujímavú spoluprácu s renomovaným profesorom. John Goodenough je považovaný za otca, respektíve jedného z kľúčových ľudí pri vývoji lítium iontových článkov. Cieľom tejto kooperácie je vytvoriť batériu s gélovým elektrolytom, ktorý by mal eliminovať najväčšie problémy súčasných batérií.
Cesta za tuhým elektrolytom
SK Innovation sa púšťa do vývoja batérií vo veľkom, pričom dôkazom je aj aktuálny krok. Spolupráca s renomovaným profesorom, ktorý stojí za vývojom pôvodných li-ion batérií, môže priniesť zaujímavé výsledky. John Goodenough získal Nobelovú cenu za chémiu minulý rok. Pôvodný výskum však viedol s ďalšími vedcami ešte v 70. až 80. rokoch. Aktuálny cieľ je vytvoriť nový typ gélového elektrolytu.
Ten by bol vhodný pre lítium-metal batérie s vyššou energetickou hustotou. Na vývoji bude spolupracovať s doktorom Hadi Khani z texaskej univerzity. SK Innovation pripomína, že aktuálne batérie s istotou narazia na limity, no jediný problém nie je ich kapacita. Pozornosť treba venovať aj možným rizikám. Firma vo vyhlásení uvádza, že súčasné batérie neprekročia energetickú hustotu 800 Wh/l.
Nová generácia
Prechod na lítium-metal anódu s pevným elektrolytom by mal pomôcť ísť do vyšších hodnôt a zároveň eliminovať aktuálne problémy. V súčasných batériách sa totiž prirodzene tvoria dendridy. Ide o kryštály, ktoré rastú vo vnútri batérie a priamo ju ohrozujú. Najmenej závažným prejavom je znižovanie kapacity, v horšom prípade môže prísť k jej zlyhaniu.
Kým technológie umožnia výrobu batérií s pevným elektrolytom, gélový by mal rovnomernejšie prenášať lithium-iony a zároveň filtrovať nežiaduce ióny, ktoré zapríčiňujú rast spomínaných kryštálov. Je určite dobré, že na vývoji nových batérií pracuje viacero firiem, nakoľko sa tým urýchľuje cesta za novou generáciou článkov. Prirodzene by tak mohlo byť len otázkou času, kedy sa na trh dostanú nové batérie s lepšími vlastnosťami.