Slovensko sa pridalo k výzve na strojnásobenie svetovej jadrovej kapacity

Chladiace veže jadrovej elektrárne Mochovce (Zdroj: Slovenské elektrárne)

Slovensko je jednou z 22 krajín, ktoré sa na klimatickej konferencii OSN COP28 v Dubaji podpísali pod zámer do roku 2050 strojnásobiť svetovú kapacitu jadrovej energie v porovnaní s mierou, akou jadro prispievalo k výrobe energie v roku 2020. Týmto krokom súčasne došlo k zdôrazneniu úlohy jadrovej energie v boji proti klimatickým zmenám.

Signatármi výzvy sú okrem Slovenska aj Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Ghana, Holandsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maďarsko, Maroko, Moldavsko, Mongolsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, USA, Švédsko, Ukrajina a Veľká Británia.

Slovenské elektrárne so združeniami a korporáciami z viac než 140 krajín sveta, ako napríklad Westinghouse, Hitachi, Framatome, EdF či ČEZ, sa podpísali pod záväzok rozvíjať prínos jadrovej energie v súlade s globálnym cieľom udržať mieru globálneho otepľovania pod hranicou nárastu o 1,5 °C.

Súvisiacie články

Desatina svetovej produkcie

Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení pod záštitou Svetovej jadrovej asociácie (World Nuclear Association – WNA), výroba energie z jadra dodáva v priemere 2 500 TWh elektrickej energie ročne. V súčasnosti na celom svete jadrové reaktory dodávajú približne 10 % svetovej elektrickej energie a približne štvrtinu všetkej čistej nízkouhlíkovej elektriny.

Na to, aby sa do roku 2050 podarilo prinajmenšom strojnásobiť kapacitu jadrovej energie sa zástupcovia jadrového priemyslu zaviazali spolupracovať s vládami, regulačnými orgánmi a ďalšími stranami. Spoločným cieľom je maximalizovať prínos už existujúcich prevádzkovaných jadrových elektrární a urýchliť tempo zavádzania nových jadrových elektrární bezpečne, zodpovedne a spoľahlivo.

Podpora investícií

Signatári sa zaviazali podporovať investície do jadrovej energie jednak prostredníctvom nateraz prístupných možností rozvoja a financovania ambicióznych projektov, ako aj rozvíjaním inovačných technológií vrátane pokročilých reaktorov, malých modulárnych reaktorov a priemyselných inovácií na podporu dekarbonizácie. Ich cieľom je tiež vyzvať ďalšie subjekty, aby sa k tejto iniciatíve pripojili s tým, že budú podporovať každého, kto si takéto záväzky osvojí.

Náš tip
Zelená domácnostiam: Čo sa oplatí dohodnúť v zmluve medzi domácnosťou a zhotoviteľom?
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.