MojElektromobil

Solárne elektrické nákladné vozidlo vystúpilo na najvyššiu sopku sveta len s využitím energie zo Slnka. Vytvorilo tak nový svetový rekord v nadmorskej výške pre elektrické vozidlo. Správu priniesol portál electrek.

Švajčiarsky tím úspešne zdolal západný okraj čilskej sopky Ojos del Salado vo výške 6 500 metrov nad morom na svojom elektrickom nákladnom aute poháňanom solárnou energiou. Tím s názvom Peak Evolution sponzoruje rakúska dopravná a logistická spoločnosť Gebrüder Weiss.

Pred dvoma mesiacmi bolo elektrické nákladné vozidlo prepravené zo Švajčiarska cez Rotterdam námornou dopravou do Čile. Odtiaľ ho po súši previezli do oblasti Atacama. Tam sa tím začal pripravovať na výstup na čilské soľné jazero Maricunga, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 3 400 metrov.

“Na tento moment sme trénovali štyri roky, takže vzdanie sa nikdy neprichádzalo do úvahy.”

Patrik Koller, generálny riaditeľ a vývojár spoločnosti Peak Evolution

Technika

Základ expedičného vozidla tvorí viacúčelový transportér Aebi VT450, ale namiesto konvenčného pohonu ho poháňajú dva elektromotory, každý s výkonom 120 kW. V útrobách sa skrýva 300 V lítium-iónová batéria EcoVolta s kapacitou 90 kWh, ktorá mu poskytuje dojazd 200 km.

solarny kamion
Expedícia na najvyššiu sopku sveta | Zdroj: Peak Evolution

Nákladný elektromobil sa nabíja štyrmi strešnými solárnymi panelmi a 16 rozkladacími panelmi na zemi. Panely majú špičkový výkon 370 W a účinnosť článkov 22,5 %. Celkový výkon systému je 7,4 kWp, takže energiu na dojazd cca. 150 km možno dobiť za približne päť hodín.

Solárna energia sa dodáva do vozidla pomocou nabíjacieho systému so spojením jednosmerného prúdu s trojnásobnou redundanciou pre prípad poruchy komponentov. K dispozícii je päť regulátorov solárneho nabíjania, ktoré maximalizujú vyrobenú energiu.

K vybaveniu patrí je aj menič na striedavý prúd 230 V, aby si tím mohol nabíjať svoje vybavenie.

Výhoda elektrického pohonu

Na elektrických vozidlách vrátane tohto solárneho elektromobilu je veľkou výhodou to, že na rozdiel od vozidiel so spaľovacím motorom nestrácajú účinnosť vo veľkých výškach. Spaľovacie vozidlá potrebujú na správny chod optimálne množstvo kyslíka, avšak vo vysokohorských oblastiach je vzduch redší.

Extrémny terén a environmentálne podmienky najvyššej sopky sveta však podrobili náročnej skúške aj solárne elektrické vozidlo a jeho trojčlenný tím.

Náš tip
Nový rekord: Elektrický kamión prešiel 1000 km len s jednou zastávkou na nabíjanie
27. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+