Závod Falken Tires spoločnosti Sumitomo Rubber Industries v Thajsku bude mať do roku 2025 najväčšiu plochu pokrytú solárnymi panelmi na svete na jedinom zariadení. Téme sa venoval portál electrek.
Sumitomo Rubber Industries, bola založená v roku 1909 britskou spoločnosťou Dunlop. Zároveň bola prvým japonským výrobcom pneumatík. Aktuálne je piatym najväčším výrobcom pneumatík na svete a svoje pneumatiky predáva vo viac ako 100 krajinách. Továreň, ktorá vyrába pneumatiky pre európsky trh, sa nachádza v provincii Rayong, ktorá je vzdialená približne 50 kilometrov juhovýchodne od Bangkoku.
Solárne panely pokryjú plochu až 100 000 m²
Najväčšia strešná solárna inštalácia na svete bude pokrývať plochu 100 000 štvorcových metrov. Pre porovnanie, na takúto plochu by sa vošlo približne 14 futbalových ihrísk. Bude pozostávať z približne 40 000 solárnych panelov a očakáva sa, že bude mať celkový výkon až 22 megawattov. Vybudovaná by mala v januári 2025. Pre lepšiu predstavivosť by 22 megawattov strešnej solárnej energie mohlo potenciálne napájať asi 2 724 domácností.
Efektivita solárnych článkov sa výrazne posunula vpred
Solárna energia je jedným z najčistejších a najužitočnejších zdrojov energie. Okrem toho je zdarma a vývoj solárnych panelov sa hýbe míľovými krokmi vpred. Ako sme nedávno informovali, v Nemecku vo výskumnom inštitúte Helmholtz Zentrum v Berlíne vytvorili tandemové solárne články, ktoré vedia premeniť až 32,5 % dopadajúceho slnečného žiarenia na elektrickú energiu.
Tandemové solárne články sú pokročilou technológiou fotovoltaických článkov, ktorá umožňuje využiť výhody rôznych materiálov na výrobu solárnych panelov. Tieto články sú navrhnuté tak, aby maximalizovali účinnosť využitia slnečnej energie. Tandemové solárne články sú zvyčajne skladané z dvoch alebo viacerých vrstiev polovodičových materiálov, pričom každá vrstva zvyčajne zabezpečuje efektívnejšie zachytávanie určitého spektra slnečného žiarenia.
Solárne panely doplní plynový kogeneračný systém
Továreň okrem solárnych panelov tiež dostane nový plynový kogeneračný systém, ktorý bude pozostávať z dvoch 6,6 megawattových kotlov poháňaných obnoviteľnou energiou, ktoré nahradia energiu dodávanú miestnymi energetickými spoločnosťami. Biomasa z prebytočných konárov a kmeňov po zbere kaučukovníka poskytne ďalšiu dodatočnú energiu pre chod továrne.
Cieľom tohto systému je maximalizovať efektivitu využitia paliva a minimalizovať emisie oxidu uhličitého a iných znečisťujúcich látok.
Celkovo sa Sumitomo Rubber Industries snaží do roku 2029 znížiť svoje emisie o polovicu v porovnaní s úrovňami z roku 2017. V roku 2050 chce spoločnosť dokonca dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.