Spotreba elektrickej energie je na Slovensku výrazne nižšia, než tomu bolo v rovnakom období minulého roka. Vzniknutá situácia dokonca spôsobuje problémy s výskytom vysokého napätia. Informuje o tom portál DSL.sk na základe informácii spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).
Nižšia spotreba elektrickej energie na Slovensku pritom bola zaznamenaná už pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu. DSL.sk uvádza, že podpísať sa na tom mali pravdepodobne vyššie priemerné teploty. V medziročnom porovnaní bola spotreba za január a február 2020 nižšia o 2,2%, v marci dokonca o 3,8%.
Rozdiel medzi dvojicou rokov sa postupne zvyšoval. Za apríl a máj 2020, kedy vrcholila takzvaná koronakríza, bola pri medziročnom pohľade spotreba elektriny na Slovensku nižšia až o približne 12%. V prvej polovici júna bol následne pozorovaný mierny nárast spotreby, no medziročne stále hovoríme o poklese na úrovni takmer 10%.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava kvôli súčasnému stavu naráža na problémy s výskytom vysokého napätia, kvôli čomu musí využívať všetky dostupné kompenzačné prostriedky.
“Aktuálne sme však svedkami veľmi výrazného poklesu spotreby, ktorý sa vymyká krízovým modelom. Menej zaťažené vedenia generujú väčší nabíjací výkon a nastávajú situácie, keď napriek využitiu všetkých kompenzačných prostriedkov máme problémy s výskytom vysokého napätia v dôsledku nižších tokov činného výkonu a tento efekt je spojený so zvýšenými tokmi jalového výkonu. Z tohto dôvodu je potrebné v maximálnej možnej miere využívať kompenzačné prostriedky, ktoré máme k dispozícii,” uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS, Norbert Deák.