Spotreba obnoviteľnej energie na Slovensku vzrástla. Vďaka biomase sme medzi európskou špičkou

V roku 2019 skokovo narástla spotreba obnoviteľnej energie na Slovensku. Môže za to premiérovo pridaná štatistika o spotrebe biomasy. Podľa odborníka to bude mať zásadný vplyv na celú energetickú politiku.

Spotreba obnoviteľnej energie na Slovensku rýchlo narásla

Eurostat zaradil do energetického mixu Slovenska medzi rokmi 2018/2019 spotrebu biomasy v domácnostiach. Tá výrazne narástla a podiel obnoviteľných zdrojov narástol z 11,9% na 16,9 percenta. Informuje o tom portál Euractiv.

Vďaka tomu Slovensko s prehľadom spĺňa energetické záväzky voči Európskej komisii, ktoré sú pre rok 2020 na úrovni 14% OZE. Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov však nie sú nadšení a tvrdia, že to bude mať zásadné dôsledky na energetickú politiku u nás. Negatívne dôsledky.

Spotreba biomasy na Slovensku (Zdroj: topbyvanie.sk)

Za rast môže spotreba biomasy

Rast spotreby biomasy na Slovensku zobrazuje dokument Štatistického úrade (ŠÚ) s názvom Energetika 2019. Sú v nej prvýkrát zahnuté údaje o hrubej spotrebe biomasy v slovenských domácnostiach. V roku 2019 vyskočila z 37 tisíc terajoulov (TJ) až na 58 tisíc TJ.

Súvisiacie články

Údaje ŠÚ pochádzajú zo štatistického zisťovania, ktoré vykonával v spolupráci s Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ). V predchádzjúcich rokoch až doteraz nebola jasná spotreba biomasy v domácnostiach na Slovensku.

Ide ale o dôležitý údaj pre kvalitu ovzdušia a správne vypočítanie skleníkových plynov. Spoločný projekt SHMÚ a ŠÚ vďaka lepšej metodike spresnil túto štatistiku. Uvádza sa to v stanovisku Ministerstva hospodárstva SR.

Vplyv na celé energetické smerovanie

Riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba tvrdí, že tento nárast je problém. Ministerstvo doteraz nič také nekomunikovalo a náš energetický mix bol kritizovaný aj Európskou komisiou.

Zrazu (vďaka pridaniu novej štatistiky) máme s prehľadom splnené ciele pre rok 2020. Podľa Jána Karabu to bude mať negatívny vplyv na rast obnoviteľných zdrojov na Slovensku. “Tento skok bude mať veľký vplyv na smerovanie celej energetickej politiky Slovenska. Slovensko si povie, že už sme skoro tam, tak načo sa budeme ďalej snažiť.” dodáva Karaba.

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.