Vozidlá s elektrickým pohonom sú v dnešnej dobe rýchlo rastúcim trendom. Preto je čoraz dôležitejšie pochopiť celý životný cyklus batérií, od ich výroby až po recykláciu. Informácie zverejnil portál InsideEVs.
Životný cyklus batérie od ťažby surovín až po recykláciu
Celý proces vyrábania a recyklácie batérií zahŕňa viacero fáz, pričom v každej z nich existuje niekoľko možností na zníženie vyprodukovaného odpadu, ktorý zanecháva stopu na životnom prostredí. Spoločnosť EV Battery Solution (EVBS) sa zameriava práve na zníženie emisií, maximalizáciu využitia batérií a dohliada na ich správnu recykláciu. Životný cyklus batérie sa začína získavaním surovín z prírodných zdrojov, ako sú lítium, nikel, kobalt a grafit. Tieto základné suroviny prechádzajú procesom spracovania na to, aby sa z nich mohli vytvoriť články batérií.
Prvá etapa výroby je energeticky náročná a závisí hlavne od dostupnosti prírodných zdrojov. Minimalizácia produkcie odpadu v tomto kroku je preto veľmi dôležitým faktorom. Moderné prístupy udržateľného získavania surovín postupne napomáhajú k zlepšeniu celého procesu. Výkon a životnosť batérie závisia najmä od spôsobu jej používania. Najväčšie opotrebenie môžu spôsobovať zlé návyky pri nabíjaní, jazdné podmienky alebo aj okolité prostredie, v ktorom sa batéria nachádza. Aj pri dôkladnej starostlivosti sa však časom znižuje kapacita článkov.
Mohlo by vás zaujímať:
- Elektromobilita s Ivett: Čo je to rekuperácia, a ako dokáže predlžovať dojazd elektromobilu?
- Emisná stopa elektromobilu z výroby sa na Slovensku vymaže už po 23 000 kilometroch
- Jaguar po rebrandingu odhalil prvý koncept „Copy Nothing“: Jaguar Type 00
Aj najlepšie udržiavaná batéria raz dosiahne hranicu svojej životnosti. Na konci životného cyklu batérie prichádzajú na rad procesy recyklácie. Spomenutá spoločnosť namiesto toho, aby staré batérie recyklovala bežným spôsobom, zabezpečuje separáciu cenných materiálov a ich opätovné využitie. Získavaním kritických prvkov, ako sú lítium, kobalt či nikel sa znižuje potreba opätovného ťaženia materiálov a zároveň aj uhlíková stopa spojená s touto činnosťou.
Kľúčovým krokom recyklácie je transport získaných materiálov na ďalšie spracovanie. Tieto materiály sú premenené na „Black Mass,“ čo je zmes obsahujúca spomenuté prvky. Technológia tzv. „suchej“ recyklácie, ktorú EVBS aplikuje, bráni úniku nebezpečných látok do životného prostredia. Tento prístup nielen chráni prírodu, ale tiež ešte viac redukuje uhlíkovú stopu spojenú s prevádzkou elektromobilov, čím prispieva k ekologickejšej budúcnosti.