STK môže byť pre majiteľov starších vozidiel postrachom, ide však o vec, ktorej sa nedá vyhnúť. Ak človek chce so svojim autom jazdiť po cestných komunikáciách, tak musí pravidelne absolvovať technickú kontrolu na autorizovaných STK.
Táto zákonná povinnosť prirodzene platí aj pre elektrické vozidlá. Udelená im jednoducho nebola žiadna legislatívna výnimka, a tak je STK pre elektromobily povinná rovnako ako pre autá so spaľovacím motorom.
Nosnou myšlienkou technickej kontroly je overenie celkového stavu vozidla. Posudzuje sa pri nej množstvo rozličných faktorov, na základe ktorých sa vyhodnotí, či je prevádzka auta bezpečná a nehrozí vznik zbytočných kolíznych situácii. Technická kontrola má obmedzenú platnosť, a tak sa musí vykonávať pravidelne. Inak hrozia sankcie v podobe pokút.
Ako kontrola STK prebieha v prípade elektromobilov, a na čo si treba dávať pozor?
STK pre elektromobily? Prakticky to isté
Napriek zjavnému rozdielu medzi autom so spaľovacím a elektrickým motorom sa z pohľadu majiteľa technická kontrola prakticky nelíši. Pripravíte si potrebné doklady, podľa potreby prejdete prípravnou servisnou kontrolou, objednáte sa a dorazíte do stanice pre vykonanie technickej kontroly.
K rozdielu vlastne dochádza len v tom, že technik vykonávajúci kontrolu musí byť vyškolený a oboznámený s elektrickými vozidlami. S tým vy ako majiteľ elektromobilu jednoducho nemáte vôbec nič. Vozidlo prejde náležitou kontrolou, kde sa overí stav požadovaných prvkov, vlastností, dokladov a povinnej výbavy. Technický pracovník všetko preverí, a na základe výsledkov buď vozidlo kontrolou prejde alebo nie.
Technická kontrola elektromobilov sa proste vykonáva veľmi obdobným spôsobom ako pri vozidlách so spaľovacím motorom. Zhodné sú lehoty, doklady aj hodnotenie závažnosti prípadných chýb.
Počas kontroly technického stavu sa pozornosť venuje stavu elektrického vedenia, batérií aj elektromotoru, no to všetko v podobnej forme prebieha aj pri spaľovákoch. Takáto kontrola navyše prebieha len vizuálne, či náhodou nie sú prítomné zjavné prehrešky ako poškodené káble a podobne. Inak sa kontrolujú rovnaké prvky – svetlá, brzdy, podvozok, smerové svetlá, povinná výbava, doklady, a tak ďalej.
Stanice sú pripravené
Treba si uvedomiť, že nejde o žiadnu horúcu novinku. Na slovenských cestách už roky jazdia elektrické vozidlá rôznych typov, či už ide o tradičné hybridy, plug-in hybridy alebo batériové elektromobily. Stanice technickej kontroly sú na kontrolu takýchto vozidiel zvyknuté a pripravené.
Vyškolení technici vedia ako postupovať, a na čo si dávať pozor z pohľadu bezpečnosti alebo funkčnosti. Pre elektrické vozidlá nie sú určené žiadne špeciálne pracoviská a objednať sa môžete na ktorúkoľvek stanicu TK. Reálne je samozrejme dobré zvoliť si také pracovisko, ktoré má s elektrickými vozidlami dlhšie skúsenosti.
Pozor na cenu
V praxi sa môžete stretnúť s tým, že si stanica technickej kontroly si za kontrolu elektrických vozidiel bude účtovať viac ako za kontrolu vozidiel so spaľovacím motorom. Taká je bohužiaľ realita. Na Slovensku nie sú ceny technickej kontroly zo zákona regulované a určuje si ich každé pracovisko. Niektoré k tomu preto pristupujú aj tak, že majú rozdielny cenník. S tým sa nedá nič robiť, akurát si môžete nájsť pracovisko s lepšou cenovou politikou.
Čo sa týka emisnej kontroly, tak tá je vecou len vozidiel so spaľovacím motorom. Batériové elektromobily takouto kontrolou neprechádzajú. Nie je na to žiaden dôvod. V žiadnej rozumnej stanici technickej kontroly nebudete musieť technika presvedčovať o tom, že váš čistý elektromobil nemá výfuk, a tak nie je čo merať… To by muselo ísť o poriadnu kuriozitu.
Nenechávajte si to na poslednú chvíľu
Ak so svojim elektromobilom potrebujete absolvovať technickú kontrolu, myslite na to v dostatočnom predstihu, aby sa vám ušiel termín a nedostali ste sa zbytočne do problémov. Pred návštevou si skontrolujte všetky doklady, povinnú výbavu a v ideálnom prípade si auto nechajte dopredu skontrolovať v servise. Veľkú pozornosť je treba venovať hlavne stavu brzdovej sústavy.
Máte skúsenosti s STK pre elektromobily a chceli by ste sa podeliť o svoje postrehy či skúsenosti? Napíšte nám do komentárov.