Automobilka Tesla kúpila kanadskú spoločnosť na výrobu a konštrukciu batérií Hibar Systems ako ďalší krok k výrobe vlastných článkov batérií. Informáciu priniesol portál Electric Autonomy.
Tichá transakcia
Tesla uviedla spoločnosť Hibar Systems ako dcérsku spoločnosť vo svojom oficiálnom zozname v Kanadskom federálnom rezervnom úrade. Žiadne detaily však zverejnené neboli.
Hibar Systems sa objavila na zozname dcérskych spoločností Tesly 2. októbra. Hibar odvtedy zrušil svoj web.
Podľa archívnej verzie jej webu stránok sa spoločnosť špecializovala na výrobu rôznych procesov vo výrobe batérií:
„Medzi najnovšie technologické ponuky spoločnosti Hibar patria moderné automatizované systémy vákuového plnenia pre aplikácie v lítium-iónových batériách pre hybridné elektrické vozidlá, notebooky a podobné výrobky.“
V poslednej dobe sa špecializovala na vývoj “vysokorýchlostného systému na výrobu lítium-iónových batérií“.
V minulom roku dostala spoločnosť Hibar dotáciu 2 milióny CAD na vývoj vysokorýchlostného výrobného systému lítium-iónových batérií, aby uspokojila rastúci dopyt na trhu so systémami ukladania energie.
Sídlo spoločnosti Hibar Systems je v Richmond Hill v Kanade, no má pobočky aj v Číne a Nemecku. Podľa siete LinkedIn pre ňu pracuje 79 zamestnancov.
Expanzia Tesly v Kanade
Expanzia Tesly do výroby batérií v Kanade nie je prekvapením. Automobilka spolupracuje s renomovaným kanadským priekopníkom v lítium-iónových batériách Jeffom Dahnom.
V roku 2016 prešiel Dahn zrušil svoju 20-ročnú výskumnú zmluvu s firmou 3M a začala spolupracovať s Tesla v rámci nového priemyselného výskumu NSERC/Tesla Canada.
Na základe dohody Tesla investovala do nového výskumného laboratória v Halifaxe.
Spolupráca priniesla už niekoľko zaujímavých patentov na nové batériové technológie.
Výroba batériových článkov Tesla
Tesla pracuje na výrobe vlastných batériových článkov. Doteraz vo svojich elektromobiloch používala výhradne články Panasonic. Na ich vývoji obidve firmy úzko spolupracujú a vyrábajú v spoločnej fabrike Tesla Gigafactory 1 v Nevade.
Nedávno však Tesla začala spolupracovať s LG Chem na výrobe článkov pre elektromobily vyrobené v čínskej fabrike Tesly. LG Chem do novej kapacity investuje až takmer miliardu eur.
Ďalším krokom k vývoju a výrobe vlastných batérií bola tohtoročná akvizícia Maxwell Technologies, výrobcu superkapacitorov a batérií s tekutým zložením.