Po rokoch ignorovania kritiky zo strany predstavenstva sa medzi akcionármi Tesly objavujú prvé náznaky nespokojnosti s vedením Elona Muska. Hoci by sa v inej firme jeho nedávne rozhodnutia považovali za dôvody na odvolanie, v Tesle je situácia zložitejšia. Nepridáva tomu ani fakt, že sa výrazne postavil za prezidenta Trumpa, informuje Electrek.
Musk v posledných mesiacoch prijal viaceré kontroverzné rozhodnutia – prepustenie celého tímu vývoja nabíjacích staníc, šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach či financovanie politikov, ktorých opatrenia idú priamo proti cieľom Tesly. Napriek tomu na júnovom valnom zhromaždení akcionári stále podporili jeho vedenie. To sa na tom ďalšom môže zmeniť.
Akcie rastú, a to je problém
Jedným z hlavných argumentov proti jeho odvolaniu je rast hodnoty akcií Tesla. Akcie sú na historicky maximách, a preto mnohí akcionári nechcú riskovať ich pokles v prípade Muskovej rezignácie. Existujú obavy, že ak by bol nútený odísť, mohol by predať svoje podiely, čo by spôsobilo prepad ceny. A ten by mohol byť masívny.
Zástancovia Muskovej výmeny však tvrdia, že Tesla za posledných päť rokov nepriniesla žiadny nový model okrem Cybertrucku a jej rast dodávok sa spomaľuje, zatiaľ čo konkurencia napreduje. Kritici poukazujú aj na to, že Musk sa už Tesle plne nevenuje, keďže vedie šesť spoločností naraz a priamo počas posledného earnings callu tweetoval o nesúvisiacich témach.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Elektromobil Roka 2025 powered by ČSOB Leasing: Ford vytiahol klenoty. Tieto modely bojujú o Váš hlas
- Test Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology: Elektromobil je lepší v (takmer) každom ohľade
- Koľko nových elektromobilov Tesla pribudlo na Slovensku v roku 2024?
Hoci v akcionárskej komunite (ako napríklad na Tesla Investor Club na Reddite) rastie podpora pre jeho odchod, väčšina investorov sa riadi heslom „Ak akcie rastú, prečo to meniť?“. Situácia je teda patová – na odvolanie by museli akcionári najprv vymeniť predstavenstvo, ktoré je však pod Muskovou kontrolou.
Spoločnosť je momentálne extrémne nadhodnotená, s pomerom ceny akcie k zisku (P/E) až 200, prípadne 400 po očistení o ZEV kredity a Bitcoin zisky. To vyvoláva otázku, či by korekcia ceny na realistickejšiu úroveň nebola pre firmu dlhodobo prospešná, ak by zároveň umožnila návrat k pôvodnej misii Tesly – urýchleniu prechodu na udržateľnú dopravu.