Spoločnosť Tesla Motors chrlí v poslednej dobe jeden produkt za druhým. Po nedávnom uvedení nového plne autonómneho Autopilota, predstavila behom dvoch dní solárnu škridlu, Powerwall 2 a Powerpack 2.
Vízia Elona Muska o bezemisných domácnostiach, zásobovaných čistou energiou z trvalo udržateľných zdrojov, naberá opäť reálnejšie kontúry. A to vďaka novopredstavenej solárnej škridle a nástennej batérii Tesla Powerwall, ktorá dokáže energiu získanú zo slnečného žiarenia uskladniť na neskoršie využitie.
Solárna škridla z produkcie Tesla Solar (ex SolarCity) je v podstate hybridom klasickej strešnej krytiny a solárneho panelu. Plní štandardnú ochrannú funkciu strešnej krytiny a zároveň zachytáva slnečné žiarenie, ktoré premieňa na elektrickú energiu. Jej hlavnou výhodou je to, že “jednou ranou je možné zabiť 2 muchy naraz”. Pri výstavbe domu položíte solárnu strechu a nemusíte dodatočne doinštalovávať nevzhľadné solárne panely. Energiu získanú z premeny slnečného žiarenia je možné zúžitkovať hneď alebo ju možno uskladniť do nástennej batérie Powerwall 2.
Ďalšími prednosťami strechy tvorenej solárnymi škridlami je jej vzhľad a cena. Na výber je zo 4 variantov. Vzor toskánskej pálenej škridly, bridlice, štruktúrovaný vzor a “Smooth Glass”.
Škridlové panely sú potiahnuté špeciálnym filmom, ktorý spôsobuje to, že pri pohľade na strechu z úrovne zeme, pôsobí ako bežná strecha.
Predstavovanie solárnej škridly prebehlo vonku v blízkosti štyroch domov, ktorých strechu tvorili solárne škridly. Nikto zo zúčastnených si neuvedomil, že sa jedná o solárnu strechu, kým na to neboli upozornení. Na vývoji filmu spolupracuje Tesla s renomovanou spoločnosťou 3M. Solárna škridla pozostáva z troch vrstiev. Základ tvorí panel z vysokoefektívnych solárnych buniek, ktoré dokážu produkovať energiu aj počas horúcich letných dní. Tento panel je chránený extrémne odolným a nárazu-vzdorným tvrdeným sklom. Vonkajšiu vrstvu tvorí už spomínaný film, ktorý dokáže špeciálnym spôsobom odrážať zbytkové slnečné lúče.
Elon Musk na prezentácii neuviedol presnú cenu solárnej škridly. Vyjadril sa však, že celková cena solárnej strechy po odpočítaní hodnoty vyprodukovanej elektriny bude nižšia, ako v prípade klasickej strešnej krytiny. Solárnu strešnú krytinu bude Tesla predávať, rovnako ako svoje elektromobily, priamo zákazníkom bez využitia externej distribučnej siete. Krytina bude uvedená na trh v lete budúceho roku.
Tesla Powerwall 2
Požadovanú efektivitu solárnej strechy, by nebolo možné dosiahnuť bez zariadenia na uskladnenie nevyužitej energie. Z tohoto dôvodu Tesla inovovala svoju nástennú batériu pre domácnosti Powerwall. Nová verzia nesie označenie Powerwall 2. Okrem navýšenia kapacity zo 7 kWh na 14 kWh, bola nová batéria obohatená o invertor. Vďaka nemu je možné uložený jednosmerný prúd konvertovať na striedavý a tým pádom priamo z batérie napájať spotrebiče v domácnosti. Maximálny výkon batérie sa má pohybovať na úrovni 7 KW. Plne nabitá batéria Powerwall 2 má pokryť energetické nároky 3-izbového domu počas celého dňa. Vďaka potrebnej IP ochrane je možné Powerwall 2 inštalovať aj vo vonkajších priestoroch.
Cena Powerwall 2 je 5 500 dolárov. Inštalácia s potrebným hardvérom stojí ďalších 1 000 dolárov. Batériu je možné rezervovať už teraz za poplatok 500 dolárov. Prvé inštalácie začne Tesla realizovať začiatkom roka 2017.
Tesla Powerpack 2
Deň pred predstavením solárnej strechy a Powerwall 2, uviedla spoločnosť Tesla Motors novú verziu veľkokapacitnej priemyslovej batérie Tesla Powerpack. Jedná sa v podstate o Powerwall pre priemyselné využitie. Powerpack novej generácie nesie názov Powerpack 2. V porovnaní so svojím predchodcom má 2-násobne vyššiu energetickú hustotu. To znamená kapacitu 200 kWh. Batéria je vybavená novým invertorom, vďaka ktorému sa výrazne zjednodušuje inštalácia. Zlepšila sa aj možnosť škálovania systému viacerých Powerpack 2 batérií. Kapacitu je možné navyšovať na úroveň niekoľkých desiatok MWh. Nový Powerpack 2 je možné zakúpiť už dnes.
Zdroj: TeslaMagazin.sk