Tesla ukázala vo Veľkej Británii sedan Model 3 vybavené ako policajné zásahové vozidlo. Bude ho ponúkať na testovanie záchranným zložkám po krajine.
Tesla Model 3 ako policajné vozidlo
Oficiálne zastúpenie automobilky Tesla v Británii podľa portálu Auto Express vybavilo elektrický sedan Model 3 ako policajné vozidlo a plánuje ho ponúkať policajným zborom a ďalším záchranným zložkám po celej krajine. Britská vláda oznámila cieľ predajov výhradne elektrických vozidiel do roku 2030. Tesla sa tak chytá príležitosti aj na trhu záchranných áut.
V Severnej Amerike a v západnej Európe je už mnoho policajných vozidiel Tesla. Tie si však nakúpili a vybavili elektromobily podľa potrieb vo vlastnej réžii. Teraz prvýkrát prispôsobila vozidlo záchranným zložkám priamo automobilka Tesla.
Mnohé policajné zbory na svete už prišli na to, že Tesla Model 3 je vozidlo s viac než dostatočným výkonom a dojazdom na ich zásahy, a zároveň ekonomicky výhodnejšou možnosťou. Používajú však aj iné elektromobily. Prevádzkové náklady elektromobilu predstavujú len zlomok tých na benzínové/naftové vozidlá.
Policajti šetria s elektromobilmi peniaze, aj emisie
Elektrické vozidlá sú dnes už relatívne bežnou súčasťou flotíl policajných zborov mestskej, ako aj štátnej polície. V Británii má policajný zbor v meste Gloucester Constabulary vo svojich službách 75 elektromobilov Nissan Leaf. Keď ostaneme v Británii, mestská polícia v hlavnom meste Londýn využíva flotilu BMW i3, ako aj 11 vodíkových elektromobilov Toyota Mirai.
Teslu Model 3 používa napríklad zbor v meste Fremont v Kalifornii, kde sa nachádza aj hlavná fabrika Tesly. Policajný zbor v meste Bargesville v americkom štáte Indiana vypočítal, že po roku používania Tesly Model 3 ušetrili 6 000 dolárov oproti tomu, keby používali spaľovacie vozidlo. Pri množstve kilometrov, ktoré policajti najazdia, sa náklady na palivo rýchlo vrátia.
Na Slovensku využíva elektromobily len mestská polícia
Na Slovensku zatiaľ nevieme o využítí žiadneho elektromobilu, ani plug-in hybridu v službách štátnej polície. Ako zásahové vozidlá sa zatiaľ testujú mild-hybridy Toyota Camry. Ministerstvo vnútra (MV) SR už oznámilo, že chce byť zelenšie a bude testovať aj iné vozidlá s elektrifikovaným pohonom.
Aktuálne testuje MV SR na základe výpožičnej zmluvy vozidlá od 4 automobilových značiek. Všetky sú s mild-hybridným, plug-in hybridným, alebo s elektrickým pohonom. Po testovaní ich vyhodnotí a nakúpi najvhodnejšie vozidlá pre svoje potreby.
Elektromobily však využíva už niekoľko zborov mestkskej polície na Slovensku. Naposledy sme vás informovali o mestskej polícii mesta Prešov, kde nakúpili vozidlá Kia e-Niro a Nissan Leaf. Využívajú ich aj v meste Trebišov, Martin, Žiar nad Hronom, alebo aj v Bratislave.