Európska únia dosiahla v roku 2023 historický míľnik, pretože postavila veterné elektrárne s rekordným výkonom 17 GW. V porovnaní s rokom 2022 ide o mierny nárast, no stále to nestačí na stanovené ciele do roku 2030. EÚ chce v každom roku postaviť nové veterné elektrárne s výkonom aspoň 30 GW, takže v tom minulom sa dostala len mierne nad polovicu. Kľúčovým faktorom na dosiahnutie cieľa má byť spolupráca všetkých členských krajín a spoločné dodržiavanie stanovených opatrení.
Ani rekord nestačil
Zo spomínaných 17 GW patrí 14 GW elektrárňam na súši a 3 GW výkon majú novo postavené elektrárne na mori. Najväčším podielom prispelo Nemecko nasledované Holandskom a Švédskom. V Holandsku sa tiež nachádza najväčšia veterná elektráreň na svete s výkonom 1,5 GW.
Odhady do budúcna tiež nie sú v porovnaní so stanoveným cieľom veľmi pozitívne. Hovorí sa o tom, že v EÚ sa postavia každoročne od roku 2024 po 2028 nové veterné elektrárne s celkovým výkonom 23 GW. V decembri minulého roka podpísalo 26 ministrov EÚ dohodu, ktorá má byť kľúčovým krokom k dosiahnutiu cieľov.
Mohlo by vás zaujímať:
- Volvo EX30: Najlacnejší elektromobil automobilky prichádza k prvým európskym zákazníkom
- Podvody na nabíjacích staniciach, žalostné Slovensko a nový test | Prehľad týždňa
- Predaj nových elektromobilov na Slovensku je katastrofálny. Sme poslední v rámci EÚ
Ak sa pozrieme na energetický mix Európskej únie, čo sa týka čistých zdrojov, tak veterná energia tvorila 19 percent, vodné elektrárne predstavovali 13 percent, nasleduje solárna energia (8 %) a energia z biomasy (3 %).
Ako je to na Slovensku?
Najnovšie štatistiky sme našli k roku 2022, kedy 9,29 % vyrobenej elektrickej energie pripadalo na obnoviteľné zdroje. Veterné elektrárne vyrobili len 0,03 percenta celkového energetického mixu. Z obnoviteľných zdrojov sa u nás najviac energie vyrába z biomasy (3,80 %), ktorú nasleduje solárna energia. Väčšina elektrickej energie Slovenska je vyrábaná z jadra (69,06 %), ktoré je tiež považované za čisté.
Energetický mix je dôležitý aj z pohľadu elektromobilistu. Nie všetci elektromobilisti si svoje vozidlá síce kúpili z dôvodu ekológie, no práve ekológia má byť najdôležitejším faktorom pri kúpe elektromobilu. Nie z pohľadu jednotlivca, ale z pohľadu spoločnosti. Je preto naozaj dôležité, aká čistá bude energia, ktorou budeme svoje vozidlá nabíjať.