Východoslovenská tepelná elektráreň Vojany koncom marca 2024 ukončila svoju prevádzku. Na Slovensku sa tak pre Slovenské elektrárne po 58 rokoch končí výroba elektriny z čierneho uhlia. Vojany pri svojom vzniku boli najväčšou tepelnou elektrárňou v bývalom Československu.
Všetky bloky elektrárne Vojany dovedna odpracovali pre slovenskú energetickú sústavu 1 815 535 hodín, to je viac než 207 rokov. Za ten čas vyrobili takmer 170 miliónov MWh elektriny, čo podľa dnešných štandardov zodpovedá 6-ročnej spotrebe elektriny na celom Slovensku.
V ostatných rokoch išlo o dlhodobo stratový podnik. Slovenské elektrárne uvádzajú, že na stratovosti sa podpisovali vysoké ceny čierneho uhlia, vysoké náklady na jeho dopravu a rast cien emisných povoleniek. V roku 2023 preto bolo prijaté strategické rozhodnutie výroby elektriny z fosílnych palív ukončiť.
Areál v okolí elektrárne teraz čakajú sanácie a rekultivácie ekologických záťaží. Slovenské elektrárne zvažujú možnosť využívať ho na ďalšie projekty ako je výstavba obnoviteľných zdrojov, energie, batériových úložísk, v budúcnosti možno malých modulárnych reaktorov, výroba zeleného vodíka, aj využitie pre popol uložený na odkalisku a jeho ďalšie spracovanie pre potreby stavebníctva.
Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) vo svojich štatistikách pre roku 2022 uvádza, že na Slovensku sa z čierneho a hnedého uhlia vyrábalo približne 7 % elektrickej energie. Pre porovnanie, obnoviteľné zdroje tvorili 9 % a absolútnu dominanciu mali jadrové zdroje so 69 % podielom na slovenskom energetickom mixe.