V neustále sa vyvíjajúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou sa objavil ďalší netradičný spôsob vojenskej taktiky. Video ukazuje ruských vojakov, ktorí pri útoku na ukrajinské mesto Toretsk použili elektrické kolobežky. Takéto netradičné metódy prepravy ukazujú aktuálny nedostatok ťažkej vojenskej techniky na ruskej strane. No niektorí odborníci hovoria aj o tom, ako je takýto presun oveľa efektívnejší z hľadiska získania konkurenčnej výhody v boji, informuje electrek.
Vojaci sa na kolobežkách pohybovali po zničenej ceste, kde ich museli často prenášať cez obzvlášť poškodené úseky. Jeden z vojakov dokonca stratil rovnováhu a spadol po náraze na trosky. Nad hlavami vojakov však neustále krúžil ukrajinský dron, ktorý dokumentoval každý jeden krok tejto neobvyklej jednotky. Po príchode k opustenej budove vojaci zanechali kolobežky a skryli sa do podzemného tunela. O pár sekúnd budovu zničila ukrajinská munícia.
V čase cca od 3:50 sa na videu objavia spomínané kolobežky.
Podľa ukrajinského podplukovníka Dmytra Pavlenka-Kryžeshevského z 12. brigády špeciálnych operácií Azov je používanie netradičných prostriedkov, ako sú kolobežky či motocykle, čoraz častejšie. Tieto prostriedky majú menší profil a sú menej nápadné než tanky či obrnené vozidlá, čo sťažuje ich elimináciu. Napriek tomu ich nasadenie vyžaduje obrovské obete, no zároveň sa šetrí životné prostredie.
Obe strany majú na problematiku rozdielny pohľad
Ukrajina využíva bez-emisné dopravné prostriedky cielenejšie a efektívnejšie. Už v roku 2022 ukrajinská firma Delfast poskytla svoje elektrické bicykle, ktoré boli prispôsobené na prepravu protitankových rakiet NLAW. Ukrajinskí vojaci tak mohli ticho a rýchlo zasiahnuť ruské ciele. Tieto bicykle sa využívajú aj na prepravu ostreľovačov do predných línií, no využitie nájdu aj v iných oblastiach.
Na druhej strane Rusko nasadilo podobné prostriedky zrejme z nutnosti. Neúspechy ich improvizovaných jednotiek, ako boli vojaci na golfových vozíkoch, však ukazujú, že ich efektivita je výrazne nižšia. Konflikt tak ukazuje nielen zmenu v stratégiách, ale aj rozdiel v kvalite nasadenia mikromobilných vozidiel na oboch stranách.