Volkswagen sa rozhodne zaraďuje medzi automobilky, ktoré sa snažia o transformáciu smerom k elektromobilite. Zlomový bod prišiel s predstavením modulárnej elektrickej platformy MEB. Premiéru si odkrútila minulý rok s modelom Volkswagen ID.3, no po prvýkrát nastupuje aj do kategórie kompaktných SUV. Ďalší náš test patrí práve absolútnej novinke z dielne nemeckej automobilky – elektromobilu Volkswagen ID.4.
Takto na úvod by som sa predsa len rád vrátil späť, keď sme sa po prvýkrát dostali k elektromobilu Volkswagen ID.3. Veľmi dôležité auto, podobne ako aj ID.4, bolo pre mnohých, ako aj pre nás, plné záhad a prekvapení. Skrátka, nevedeli sme, čo od novinky od Volkswagen môžeme očakávať, no naše očakávania boli veľké. V októbri, kedy sa auto začalo dostávať k novinárom, už zďaleka nebolo ideálne počasie, takže konečné výsledky spotreby boli vysoké. Pohybovali sa v číslach, ktoré sú skôr bežné pre CUV či dokonca plnohodnotné SUV. Síce to bol pre VW začiatok, teda priestor na zlepšenie bol veľký, moje očakávania smerom k Volkswagen ID.4 boli aj z tohto dôvodu zahmlené.
Zlepšovať sa to začalo až pred niekoľkými týždňami, kedy sa objavovali prvé spotreby zo skutočnej premávky. Elektrické SUV som opäť vnímal s nádejou, že by mohlo ísť o veľmi podarený elektromobil. Blížiaci sa testovací týždeň, myslím, sklamal nielen mňa, ale aj samotný Volkswagen. Bohužiaľ, teplé počasie sa práve v ten týždeň pokazilo. Ideálne podmienky na testovanie boli iba v pondelok, no zvyšok týždňa to už auto malo pre reprezentatívne hodnoty veľmi náročné. Na druhú stranu, bral som to ako výzvu, ktorá aspoň Volkswagen ID.4 preverila aj v náročnejších situáciách.
Batéria pod kontrolou manažmentu
Volkswagen ID.4 je možné kúpiť s dvomi kapacitami batérie. Štandardom je väčšia batéria s celkovou kapacitou 82 kWh a využiteľnou 77 kWh. Menšia batéria má využiteľnú kapacitu iba 52 kWh. Rozdiel je takto papierovo veľmi veľký a rovnako sa určite prejaví aj v praxi. My sme ale mali možnosť testovať Volkswagen ID.4 s najväčšou batériou a aj v najvyššej ponúkanej výbave v rámci 1ST Edície. Vysokonapäťová batéria je uložená v podvozku a je kompletne pod kontrolou termálneho manažmentu. Batéria teda môže byť podľa potreby vyhrievaná a aj ochladzovaná.
Termálny manažment je dôležitý prvok každého elektromobilu, nakoľko výrazným spôsobom dokáže predĺžiť životnosť batérie. Volkswagen, ako aj iné automobilky, ponúka štandardnú záruku na batériu v podobe 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Po tomto období by batéria nemala mať menej ako 70 percent pôvodnej kapacity. Vzhľadom na súčasné technológie batérií a fakt, že tu je prítomný tepelný manažment, je takmer isté, že záruku si nakoniec uplatní len zlomok áut. Batériu zaťažujú rôzne faktory a mnohé z nich rieši práve termálny manažment.
Čo môže ovplyvniť priamo používateľ auta je spôsob nabíjania. Samozrejme rýchlejšie nabíjanie opotrebuje batériu viac, no v praxi to už nie je až taký výrazný problém. Z dlhodobého hľadiska sa rýchle nabíjanie môže prejaviť minimálne alebo vôbec. Pochopiteľne môže nastať prípad, kedy je to naopak výrazné, ale v takých prípadoch ide skôr o chybu. Každopádne, teraz je stále predčasné hovoriť závery priamo smerom k ID.4, nakoľko po cestách iba začína jazdiť. Vychádzame teda najmä z toho, ako je to v súčasnosti pri iných elektromobiloch.
Nabíjanie výkonom 125 kW
Nakoľko je možné kúpiť Volkswagen ID.4 v dvoch rôznych veľkostiach batérie, totožne sa líši aj rýchlosť nabíjania. Základná ID.4 s menšou batériou má dvojfázovú palubnú nabíjačku s výkonom 7,4 kW a 50 kW nabíjanie jednosmerným prúdom. Model s väčšou batériou dostanete v základe už s trojfázovou palubnou nabíjačkou s výkonom 11 kW a 125 kW DC nabíjaním. Nás pochopiteľne najviac zaujíma verzia s rýchlejším nabíjaním, nakoľko tú sme aj testovali. Z 10 na 80 percent sa nabije za približne 30 minút. Na krivke nižšie sa výkon dostáva iba cez 110 kW, a aj to iba na moment. Je otázne, prečo sa tak deje, nakoľko sme za sebou mali 400 km rýchlou jazdou. Maximálny výkon nabíjania je ale 125 kW (namerali sme 129 kW, viď. Test do Košíc) a auto ho nedokáže držať až tak dlho.
Pri 30 percentách sa plynulo prepadáva, pričom pokles trvá do približne 70 percent, kedy sa stabilizuje na 65 kW. Takýto výkon nabíjania pri danom stave percent naopak vôbec nie je zlý, no drží si ho do približne 80 percent. Ak teda jazdíte na čas a potrebujete sa dostať do vzdialeného cieľa s nutnou zastávkou na nabíjanie, do viac ako 70 percent sa vám nabíjať neoplatí. To samozrejme platí iba v prípade, že ste zastavili na nabíjačke s výkonom aspoň 100 kW. Auto priamo v infotainmente zobrazuje rýchlosť nabíjania v kilometroch za hodinu alebo za minútu. Bolo by super, ak by sa tu dalo zvoliť medzi zobrazovaním výkonu nabíjania a práve takýmto prepočtom. Nie každému vyhovuje práve tento spôsob. Napríklad ja by som viac ocenil výkon nabíjania, aj keď verím, že bežný vodič ocení práve číslo v km/m.
Jazda a jazdné režimy
Volkswagen ID.4 patrí do rodiny elektromobilov na platforme MEB, čo hovorí samé za seba. Pohon na zadné kolesá, batéria uložená v podvozku, teda nízke položené ťažisko a minimálne previsy kolies. Elektrická platforma od Volkswagen jednoducho kombinuje všetky dôležité vlastnosti v jednom tele a výsledok je naozaj veľmi dobrý. Síce je ID.4 vyššie postavené SUV, jazdí sa s ním skvele. Asfaltu sa drží ako priklincované a nízke previsy kolies robia z kompaktného SUV dynamickú (takmer) motokáru. Na jazdné vlastnosti si zvyknete veľmi rýchlo a spomenúť musím aj malý polomer otáčania 10,2 metra, ktorý v meste určite oceníte.
Podobne ako sú k dispozícii rôzne verzie batérie, rovnako to platí aj pre výkonnostné varianty. Volkswagen ID.4 si je možné kúpiť vo verzii s výkonom 109 kW, 125 kW a 150 kW. Opäť, nami testovaná verzia mala najvyšší výkon. Dvesto koní nie je málo, no ak pravidelne jazdíte v dynamických autách, môže sa vám to máliť. Volkswagen ID.4 je veľmi svižné auto, ale totožná motorizácia ako pri ID.3 sa jednoducho musela prejaviť. Rozdiel v hmotnosti medzi ID.3 a ID.4 je 161 kilogramov. Zatiaľ čo Volkswagen ID.3 zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy, Volkswagen ID.4 to zvládne za 8,5 sekundy.
Z jazdných režimov ponúka Volkswagen ID.4 štandard a čiastočne tu ponuka závisí aj od toho, akú výbavu si zvolíte. Základ je ale vždy pevný, a to Eco, Comfort, Sport a Individual. Eco sa pre zníženie spotreby snaží najmä znížiť výkon, čo je aj výrazne cítiť. Vplyv na klimatizáciu tu s veľkou pravdepodobnosťou tiež je, no nijak výrazne som si ho pri teste nepovšimol. Comfort je taká zlatá stredná cesta, pričom Sport prináša ešte lepšiu odozvu na pedál akcelerátora. V režim Individual si môžete ľubovoľne nastavovať jednotlivé parametre jazdy. Tu nájde aj nastavenie adaptívneho pruženia, ak si za DCC priplatíte.
Oživený infotainment
Pre Volkswagen bol softvér najväčším tŕňom v oku. Infotainment je okom do duše celého systému, preto je dôležité, aký dojem spraví na vodiča. Volkswagen začínal z tuha, no už pri pôvodnom teste Volkswagen ID.3 to bolo bez závažnejších chýb. Celkový zážitok tak kazili iba chybičky krásy a absencia niektorých funkcií. Menovite išlo o chýbajúce Android Auto a Apple CarPlay spolu s rozšírenou realitou pri Head-Up displeji. Nová verzia softvéru, ktorá už bola súčasťou nami testovaného elektromobilu Volkswagen ID.4, drvivú väčšinu vecí napravila.
S čím som ale bojoval pri ID.3, a aj teraz pri ID.4, je hlasové ovládanie. Dostupné je v českom jazyku a vôbec mi nefungovalo, netuším, kde robím chybu. Do infotainmentu elektromobilov Volkswagen radu ID sa teda dostala podpora pre Android Auto a Apple CarPlay. Obe nadstavby navyše dokážu fungovať v bezdrôtovej verzii, za čo má Volkswagen určite veľké plus. Resetovanie jazdných údajov už tiež nie je skryté v nastaveniach, ale je možné priamo cez obrazovku spotreby. Systém ako taký je svižný. Občas síce nie je stopercentne plynulý, no deje sa to najmä po zapnutí auta.
Takmer bez chýb
Počas niekoľkých dní strávených s autom som ale predsa len pravidelne narážal na jeden bug, ktorý súvisel s obrazovkou nabíjania. Viackrát sa mi stalo, že potom, ako som znížil úroveň nabitia batérie pod 100 percent, som túto úroveň nevedel nastaviť naspäť na maximum. Ukazovateľ mi ako keby preskakoval pod prstami a bolo nemožné ho posunúť úplne na doraz. Do novej verzie systému pribudla tiež možnosť pre automatické počítanie zastávok na nabíjanie na dlhších trasách. Ak teda plánujete cestu napríklad z Bratislavy do Košíc a váš dojazd je menší ako vzdialenosť do cieľa, navigácia sama naplánuje zastávky aj s dĺžkou nabíjania.
Taká je teda teória a v praxi to aj funguje, no nie vždy tak, ako by malo. Iba raz sa mi stalo, že pri navigácii do Košíc zvolilo auto nabíjaciu stanicu na Budči, čo je asi tá najlogickejšia voľba. Väčšinou ma navigácia posielala na 50 kW nabíjačky a v úplne extrémnom prípade dokonca k AC stĺpikom. To sa stalo napríklad pri plánovaní cesty do Paríža. Na fotke vyššie vidíte ideálny prípad, keď navigácia funguje tak ako má. Pri predchádzajúcom pokuse o rovnakú trasu ma ale auto navigovalo na 50 kW DC a odporúčalo mi aj 6 hodinové nabíjanie na 11 kW AC.
Jazdní asistenti a Head-Up displej
Rozšírená realita v Head-Up displeji je plne funkčná a naozaj vyzerá veľmi dobre. Ide o veľmi príjemný doplnok k asistenčným systémom, ktorý navyše vôbec nie je bežný. Volkswagen sa v tomto smere pustil do stále unikátneho a netradičného riešenia medzi všetkými automobilkami. Head-Up displej s rozšírenou realitou bol doteraz výhradnou doménou áut najvyššej triedy od Mercedes-Benz. Prítomnosť tejto funkcie v nižšej triede je naozaj výnimočná.
Rozšírená realita dokáže upozorňovať na udržiavanie vozidla v pruhu, vie vodiča informovať o tom, že sleduje auto pred sebou a drží sa ho, no taktiež zobrazuje smer jazdy. Z pohľadu jazdných asistentov je Volkswagen ID.4 vybavené veľmi dobre. Nachádzajú sa tu všetky štandardné aj stále mierne nadštandardné asistenčné systémy. Či už ide o asistenta jazdy v dopravnej zápche, držanie v pruhoch či adaptívny tempomat.
Moderný exteriér elektromobilu
Volkswagen smeruje s elektromobilmi v jednotnom dizajnovom štýle, ktorý je moderný, estetický a podľa môjho názoru je veľmi podarený. Celkový dojem z dizajnu určite dosť závisí aj od zvolenej farby. Napríklad nami testovaná biela sa mi spočiatku veľmi nepozdávala a skôr som pokukoval po iných farebných variantoch. Po pár dňoch som si ale zvykol a jednoduchá kombinácia bielej s čiernou mi prišla atraktívna. Rad ID sa nesie v oblých tvaroch a bez zbytočných prvkov zo spaľovacích áut. Volkswagen ID.4 aj vďaka tomu nemá tradičnú masku chladiča, podobne ako aj ID.3.
Oblé tvary tu sú najmä pre čo najlepšiu aerodynamiku. ID.4 sa mi páči z každej strany, nakoľko v každom uhle je možné vidieť enormnú prácu dizajnérov. Tvary sú veľmi elegantné a s citom pre detail. Napríklad pri pohľade z boku je pekne vidieť posun línií, ktoré sú tvarované s efektom kvapky. Novinkou pri ID.4 sú zapustené kľučky dverí. Tie sa ale nevysúvajú, nakoľko sa pod nimi nachádza fyzické tlačidlo pre otvorenie dverí. Zozadu pôsobí ID.4 na svoju kategóriu právom mohutne. Z tohto pohľadu by som upozornil najmä na veľmi pekne spracované zadné svetlá.
- Rozmery: 4584 x 1852 x 1603 milimetrov (dĺžka, výška, šírka) | Rázvor: 2771 milimetrov
Prekvapivo priestranný interiér
Interiér ID.4 vyzerá podobne dobre ako exteriér, teda veľmi dobre. Vyzdvihnúť musím najmä sedačky s veľmi pekným poťahom ArtVelours. Zvyšok interiéru bol ladený do čiernej. Osobne sa mi síce páči oveľa viac biela verzia, ktorá musí byť aj náročnejšia na údržbu, no pôsobí elegantnejšie. Zvyšok interiéru je skôr minimalistický. Volant je tu typický pre nové autá Volkswagen, no na dotykové tlačidlá si určite budete chvíľu zvykať. Po skúsenostiach s ID.3 som si na takéto ovládanie zvykol.
Dôležité je nájsť správnu úroveň tlaku, s ktorým je potrebné tlačidlá stláčať. Určite súhlasím, že praktickejšie by boli fyzické tlačidlá, no ako hovorím, je to najmä o zvyku. Zvukový komfort v interiéri zlepšujú zvukovo izolujúce a bezpečnostné sklá na dverách spolujazdca a vodiča. Tie sú súčasťou výbavy Max. Vpredu sa nachádzajú klasické lakťové opierky ako v ID.3. Stredová konzola obsahuje dva USB-C konektory a viacero priehradiek na odkladanie vecí.
Doménou celého interiéru je veľa priestoru. Toho je samozrejme dosť vpredu, no oveľa viac to ocenia pasažieri vzadu. Pre pasažierov vzadu sú rovnako k dispozícii dva USB-C konektory a aj výfuk klimatizácie vďaka trojzónovému riešeniu Climatronic. Výhody platformy MEB a dlhý rázvor kolies sa ukazujú v plnej kráse. Takmer žiadny stredový tunel poskytuje viac priestoru aj pre tretieho pasažiera. Batožinový priestor je na tom taktiež dobre. V základe je objem 543 litrov, po zložení zadných sedadiel stúpa až na 1575 litrov.
Test – po diaľnici do Košíc
Volkswagen ID.4 som za tých pár dní nešetril. Ako som spomínal v úvode, teplé počasie sa síce hneď v utorok pokazilo, no aj napriek tomu som sa rozhodol neustúpiť z pôvodného plánu. Volkswagen ID.4 som plánoval otestovať na ceste do Košíc. Nechcel som ísť tak, aby som do metropoly východu prišiel bez nabíjania, ale aby som sa do cieľa dostal čo najrýchlejšie. Zvolil som preto úplne bežný štýl jazdy. Vyrážali sme z Auparku a cieľ bol OC Galéria Košice. Medzi Bratislavou a Trnavou sme na tachometri nastavili rýchlosť 115 km/h podľa GPS a od Trnavy sme išli 135 – 137 km/h podľa GPS.
Plánovaná zastávka bola nabíjačka na odpočívadle Budča. Z Bratislavy sme vyrážali 8:40 a na odpočívadlo sme prišli o cca 10:15. Priemerná spotreba na mieste bola 29,6 kWh / 100 km a v batérii nám zostalo ešte 27 percent. Pôvodne sme chceli nabíjať na 70 percent, no ako to už býva, zdržali sme sa o pár minút viac a nabíjačku sme od auta odpájali so 79 percentami. Strávili sme tu niečo málo cez 30 minút, čo bolo, ako sme nakoniec zistili, skutočne zbytočne dlho. Každopádne, aby sme si to mali ako ospravedlniť, na dlhých cestách sú pravidelné zastávky potrebné. Ďalej sme pokračovali klasickou, dobre známou cestou.
Na krátkom diaľničnom úseku pri Detve sme opäť išli maximálnou rýchlosťou a úseky s povolenou rýchlosťou 100 km/h sme využívali naplno. Cieľ v Košiciach sme preťali o 13:31, čo znamená, že celková cesta aj s nabíjaním nám trvala presne 4 hodiny a 51 minút aj s cca 30 minútovou zastávkou na nabíjanie! Dôležitá informácia ale je, že do Košíc sme prišli ešte s dostatočnou rezervou – v batérii sme mali stále 16 percent a dojazd približne 70 kilometrov. Na prvej polovici cesty nám nepršalo, no za Budčou začalo mierne popŕchať. Teplota sa počas cesty pohybovala od 5 do 9 stupňov. A aká bola spotreba v cieli? 25,3 kWh / 100 km. Netreba zabúdať na to, že sme mali obuté až 21 palcové disky, ktoré spotrebu určite zvýšili.
Bonusové krivky nabíjania
Nižšie vám pripájam aj krivky nabíjania pri ceste naspäť. V Budči sme sa zastavili len na 9 minút a dobili sme z 25 na 42 percent. Zaujímavá je ale krivka nabíjania v Beladiciach, kde sme prišli s ôsmimi percentami. Nabíjací výkon okamžite atakoval tie najvyššie hodnoty. Zo 125 kW ešte mierne stúpal a maximum sme namerali 129 kW. Pri 25 percentách sa rast výkonu spomalil a mierne aj poklesol, no stále sa držal na hodnote 126 kW. Pri 32 percentách nastúpil postupný prepad a nabíjanie sme ukončovali pri 59 percentách s výkonom 85 kW.
Test – spotreba v meste
Spotreba v meste nemusí byť vždy najnižšia, najmä ak jazdíte v zápche, kedy auto iba mierne posúvate a opäť zastavíte. V tejto časti by som spomenul dve skúsenosti. V pondelok som si Volkswagen ID.4 prevzal a vonku bolo slnečno a teplo do 20 stupňov. Spočiatku som jazdil prevažne v meste v rámci Bratislavy, čo som kombinoval s diaľnicou v rámci mesta. Spotreba sa pri takejto jazde pohybovala okolo 18 až 19 kWh / 100 km, no každým ďalším kilometrom klesala.
Poobede som sa vybral po diaľnici do Trnavy a pri vstupe na D1 som zresetoval spotrebu. Išiel som rýchlosťou 117 km/h na tachometri a na výjazde z diaľnice do Trnavy sa spotreba zastavila na veľmi dobrom čísle 18,1 kWh / 100 km. To bol jeden z mojich prvých testov ID.4 a toto číslo ma naozaj prekvapilo. V tej chvíli mi bolo jasné, že s týmto autom sa dá jazdiť efektívne, čo mi aj ďalšie kilometre potvrdili. Po príchode do Trnavy som v rámci mesta spravil ešte niekoľko kilometrov.
Vybehol som ale aj na okresné cesty, kde som spravil 20 kilometrov pomerne dynamickou jazdou a potom som sa vrátil do mesta. S nulovými očakávaniami som si išiel odfotiť celodennú spotrebu a vyskočili na mňa veľmi prekvapivé čísla. Od momentu resetovania spotreby na diaľnici bol priemer po prejdení 90 kilometrov presne 16,7 kWh / 100 km. Celodenná spotreba po prejdení 171 kilometrov bola ale ešte o chlp nižšia, a to 16,6 kWh / 100 km. Tieto čísla sú myslím dôkazom, že s ID.4 sa dá jazdiť aj s veľmi rozumnou spotrebou.
Nakoniec som si otestoval aj spotrebu čisto v meste, ale to už vonku nebolo 15 alebo 18 stupňov, ale iba 8. Pripomínam, že vo Volkswagen ID.4 sme mali aj tepelné čerpadlo, vďaka čomu vykurovanie spotrebuje menej energie. V meste som najazdil 33 kilometrov a spotreba pomaly klesala nižšie, no s pribúdajúcimi kilometrami sa priemer znižoval stále pomalšie. Preto som test ukončil po 33 kilometroch so spotrebou 19,3 kWh / 100 km.
Záverečné hodnotenie – TEST Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4 ma prekvapilo takmer po všetkých stránkach. Oproti Volkswagen ID.3 je tu naozaj vidieť naozaj výrazný posun v spracovaní interiéru či z pohľade softvéru. Jazdné vlastnosti sú stále veľmi dobré a bez zmeny, no konečne sme mali vo výbave aj tepelné čerpadlo. To pravdepodobne prispelo lepším spotrebám v chladnejšom počasí počas celého týždňa a ukázalo svoju silu aj v prvý deň testu, kedy teploty ku večeru klesli na 12 stupňov.
Je možné, že k lepšej spotrebe mohol prispieť aj lepšie odladený systém riadiacej jednotky, no to je len môj subjektívny pocit. Volkswagen ale takéto zmeny do budúcnosti plánuje, pričom avizuje aj možnosť navýšenia výkonu nabíjania. Priestrannosť platformy MEB je ukážková a jediné čo Volkswagen predsa len ešte musí vyladiť je softvér. Kvalitná navigácia, ktorá dokáže spoľahlivo a najmä rozumne plánovať nabíjacie stanice je pre elektromobily takmer nutný základ. V ID.4 je táto možnosť načrtnutá, no ešte nie je dotiahnutá do konca.
Prirodzenou konkurenciou ID.4 je Škoda Enyaq iV, na ktorú sme vám už priniesli článok s prvými dojmami. Elektromobily v tejto kategórii sme ale porovnali aj v samostatnom článok.
Cena nami testovanej verzie Volkswagen ID.4 1ST Max (Pro Performance Upgrade) bola 57 tisíc eur
Plusy
- Veľmi sľubný dojazd
- Dokáže jazdiť efektívne
- Dobrá spotreba pri vyšších rýchlostiach (do 120 km/h)
- Skvelé jazdné vlastnosti
- Priestranný interiér
- Dobré odhlučnenie a komfortný podvozok
- Rýchle nabíjanie
Mínusy
- Softvér ešte má muchy
- Automatické plánovanie zastávok nabíjania nefunguje vždy ideálne