Vstup USA do Parížskej dohody: Prezident Biden podpísal dôležitý dokument

Zdroj: AP

Čerstvo inaugurovaný prezident USA Joe Biden splnil svoj predvolebný sľub v prvom dni úradovania. Opätovný vstup USA do Parížskej klimatickej dohody je skvelou správou pre našu planétu.

Nový prezident USA Joe Biden je v úrade len jeden deň, no stihol už podpísať 15 exekutívnych príkazov. To ešte žiadny prezident pred ním neurobil. Medzi nimi je napríklad opätovný vstup USA do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), zákaz vstupu Európanov do USA alebo zastavenie výstavby múru na americko-mexickej hranici.

Opätovný vstup USA do Parížskej dohody

Najdôležitejší Bidenov podpis však je opätovný vstup USA do Parížskej klimatickej dohody, ktorá zaväzuje krajiny po celej planéte k odvážnym klimatickým cieľom. USA ju prvýkrát podpísalo v roku 2016, o rok neskôr z nej však USA pod vedením Donalda Trumpa vystúpilo.

Čo je Parížska dohoda

Parížska dohoda (The Paris Agreement) je medzinárodný právne zaväzujúci dokument o klimatickej zmene. Podpísalo ju 196 krajín (Vrátane Slovenska) na medzinárodnej klimatickej konferencii COP 21 v Paríži 12.decembra 2016.

Hlavným cieľom Parížskej dohody je udržať otepľovanie planéty pod 2°C v tomto storočí v porovnaní s predpriemyselným obdobím a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Tento cieľ si vyžaduje masívne a rýchle investície signatárov do vývoja a výroby energie z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť vo všetkých sektoroch ekonomiky. Tento cieľ zahŕňa aj masívny vývoj a výrobu elektrických vozidiel, ktoré neprodukujú žiadne lokálne emisie.

Spotreba energie vyrobenej z uhlia a obnoviteľných zdrojov v USA (Zdroj: EIA)

Biden už teraz vyvíja extra úsilie

Portál Electrek informuje, že tím prezidenta Bidena už oznámil viac environmentálne zameraných nariadení 27.januára. Ide napríklad o globálnu klimatickú konferenciu na pôde Spojených štátov 22. apríla 2021. Hovorí “prijímaní rozhodnutí na základe vedy a dôkazov”.

Bidenov tím je najväčší tím v histórií Bieleho domu zaoberajúci sa klimatickou krízou. Šéfkou tohto tímu je Gina McCarthyová, ktorá predtým pôsobila ako výkonná riaditeľka Národného výboru pre ochranu prírodných zdrojov (NRDC). John Kerry bude riadiť a dohliadať na spoluprácu so zahraničím v spoločnom boji s klimatickou krízou.

Výroba Tesly Model 3 vo fabrike v Kalifornii (Foto: Tesla)

Reakcie svetových lídrov a organizácií

Pochopiteľne sa svet z tohto kroku teší a opäť berie USA  ako partnera pre riešenie tejto krízy, nie ako problém.

Reakcia Európskej komisie na Twitteri:

Súvisiacie články

“Vítame znovupripojenie USA k Parížskej dohode. Spojíme sily v boji proti strate biodverzity, vývoji zelených technológií a prehĺbime spoluprácu v obchode s emisiami.”

Reakcia francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona:

“Všetko najlepšie k najvýznamnejšiemu dňu pre Američanov! Sme v tom spolu. Budeme silnejší v riešení krízy našej doby. Vitajte späť v Parížskej dohode!”

Reakcia generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa:

“Srdečne vítam krok prezidenta Joe Bidena vstupu USA do Parížskej dohody. Teraz, keď sú zapojené všetky krajiny, máme reálnu príležitosť zvrátiť klimatickú katastrofu.”

Reakcia slovenského premiéra Igora Matoviča:

Premiér Matovič negratuloval konkétne k vstupu do Parížskej dohody: “Prajem silu a vytrvalosť prezidentovi Bidenovi. Teším sa na prekonávanie výziev dneška a zajtrajška.”

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.