MojElektromobil

O zákaze predaja spaľovacích automobilov sme už na našom portáli čo to popísali. V nasledujúcom článku si zhrnieme, v ktorých krajinách tak chcú učiniť a v akom časovom horizonte. Pridáme aj prognózy predaja elektromobilov od svetových autorít.

Júlové vyhlásenie francúzskeho ministra pre ekológiu:

“Oznamujem zákaz predaja benzínový a dieselových automobilov do roku 2040. Cieľ je to ťažký, Francúzsko sa však chce stať prvou zelenou krajinou.“

Pár dní na to prišla správa aj z Veľkej Británie, konkrétne od ministra životného prostredia Michaela Govea:

“Od roku 2040 zakážeme predaj dieselových a benzínových automobilov. O ďalších 10 rokov by už nemali byť na našich cestách žiadne spaľovacie vozidlá.”

Francúzske a britské plány v tejto oblasti nie sú žiadnymi “lastovičkami”. Veď o zákaze spaľovacích vozidiel hovorí aj Nórsko, Čína, IndiaHolandsko a Nemecko.

Náš tip
Európska únia zatiaľ neplánuje zaviesť kvóty pre predaj elektrifikovaných áut, ale…

predaje elektromobilov a plug-in hybridov na slovenskuBašta svetovej elektromobility, Nórsko, má v tomto smere najambicióznejšie plány. “Spaľováky” chce totiž zakázať do roku 2025. Treba však povedať, že prechod na elektrické automobily by tu mohol prebehnúť asi najjednoduchšie spomedzi spomínaných krajín. Veď už v súčasnej dobe tu tvorí predaj automobilov do zásuvky 40 %, pričom elektromobily majú podiel 24 %.

V Holandsku sa taktiež spomína rok 2025, zatiaľ však len neoficiálne. V krajina tulipánov a veterných mlynov sa podieľajú elektromobily na celkových predajoch automobilov 6 %. Na domáce znečistenie ovzdušia, ktoré podľa prieskumov zabije rovnaký počet ľudí ako fajčenie, reaguje India zákazom “spaľovákov” od roku 2030. O rovnakom termíne sa hovorí aj v Nemecku, avšak tu sa stretol tento návrh s veľkým množstvom kritiky. Každopádne, úroveň smogu v Berlíne, ktorá je takmer identická ako v Hong Kongu, je dostatočným varovným signálom.

Náš tip
Plán EÚ: Povinné budovanie nabíjacích staníc v nových a zrekonštruovaných budovách
dojazd elektromobilov
Zdroj: autocar.co.uk

O zákaze sa hovorí samozrejme aj v Číne, ktorá má najväčšie problémy s kvalitou ovzdušia. Zároveň je to aj najväčší svetový trh s elektromobilmi. Tamojšia vláda robí všetko preto, aby dostala na cesty čo najviac elektromobilov. Plán celoštátneho zákazu predaja “spaľovákov” však zatiaľ nie je oficiálne známy. Od budúceho roka tam majú začať platiť 8 % kvóty pre predaj elektromobilov. V Pekingu boli dokonca prinútení kvôli ovzdušiu zájsť tak ďaleko, že pridelenie „ŠPZ“ na „spaľovák“ sa žrebuje a získa ju každý 8 uchádzač. „Výherca“ potom musí následne zaplatiť za značku 10 000 USD.

Vývoj predaja elektromobilov

Banka ING Bank podľa svojich analýz predpokladá, že v Európe dosiahnú registrácie elektromobilov 100 % hranicu už v roku 2035, a to v rámci celého kontinentu. A taktiež dodáva, že priemysel spaľovacích automobilov bude “zdecimovaný” okolo roku 2040.

Agentúra Bloomberg zas odhadla budúce predaje elektromobilov po celom svete. Podľa nej sa má už v roku 2026 predávať 10 miliónov elektromobilov ročne a v roku 2040 až 65 miliónov.

predaje elektromobilov
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: evannex.com, titulná fotografia: electrek.co

eautoportal zdielanie

11. augusta 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+