MojElektromobil

V gigafabrike Tesly v Nevade sa plánoval veľký kybernetický útok. Scenár ako z filmu skončil obvinením ruského občana na letisku v Los Angeles a odhalil, že ide o organizovanú trestnú činnosť. Zamestnanec Tesly úzko spolupracoval s FBI a útočníka našťastie zastavili. Prišiel tak o úplatok milión dolárov v prospech bezpečnosti Tesly.

Závažný útok

V utorok americké ministerstvo spravodlivosti zadržalo ruského občana menom Egor Igorevič Kriučkov na letisku v Los Angeles, keď bol na odchode do Ruska. Obvinilo ho z pokusu o zavedenie škodlivého softvéru – malvéru – do sietí americkej spoločnosti Tesla. Obvinenie podané v meste Las Vegas nasvedčuje, že to nie je obyčajný kyberútok, ale dobre financovaná a organizovaná trestná činnosť.

Podľa portálu Clearance Jobs sa celý príbeh začína, keď obvinený Kriučkov kontaktoval iného ruského občana pracujúceho vo fabrike Tesly v Nevade, ktorý má prístup do počítačových sietí Tesly. Kriučkov ho kontaktoval cez aplikáciu WhatsApp a stretol sa s ním v meste Sparks v Nevade, kde sídli fabrika. Zamestanec ale nemal žiadne zlé úmysly a útok ihneď nahlásil zamestnávateľovi, ktorý rýchlo kontaktoval FBI. Tá následne úzko spolupracovala s daným zamestnancom.

Nerobili to prvýkrát

Je zrejmé, že obvinený Rus si spravil „interný prieskum” Tesly, jej sietí a získal informácie o jej zamestnancoch. Kriučkov sa stretol s ruským zamestnancom a pár ďalšími zamestnancami v meste Sparks a následne išli na dovolenku na jazero Tahoe v Kalifornii. Tu údajne Kriučkov ponúkol ruskému zamestnancovi Tesly účasť na “špeciálnom projekte”. Kriučkov požiadal zamestnanca Tesly, aby vložil do siete firmy malvér, ktorý vytvoril Kriučkov a jeho kumpáni.

Po vložení malvéru by došlo k obmedzeniu sietí, čo by zamestnalo tím kybernetickej bezpečnosti Tesly. Zároveň by sa extrahovali interné údaje a za ich vrátenie si mali útočníci vypýtať od automobilky peniaze. Zamestnanec Tesly aj Kriučkov mali byť veľmi dobre finančne odmenení. Organizovaná skupina mala takýmto spôsobom zaútočiť už na viacero známych firiem, od ktorých sa im aj podarilo získať výkupné za vrátenie získaných dát.

Na komunikáciu používali aplikáciu WhatsApp a prehliadač TOR.

Aktualizované 31. augusta 2020 o 19:25

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+