Nová štúdia Harvardskej univerzity verejného zdravia T. H. Chana prináša dôkazy o príčinnej súvislosti medzi dlhodobým vystavením jemným prachovým časticiam (PM2,5) a predčasnými úmrtiami. Má ísť o doteraz najrozsiahlejší dôkaz tejto súvislosti.
Vedeckí pracovníci sa pri svojej práci pozreli na dáta za obdobie 16 rokov, ktoré pochádzali od 68,5 milióna Američanov zapojených do národného zdravotného programu Medicare. V 97% prípadov išlo o osoby staršie ako 65 rokov.
Medicare predstavuje akési všeobecné zdravotné poistenie pre osoby staršie ako 65 rokov, no vo vybraných prípadoch pokrýva aj liečbu a starostlivosť pre mladších jedincov. Pri výskume boli zohľadnené faktory ako index telesnej hmotnosti, fajčenie, etnicita, príjem aj dosiahnuté vzdelanie.
Následne došlo k prepojeniu miesta bydliska s údajmi o miestnom znečistení ovzdušia. Pri určení priemernej dennej hodnoty častíc PM2,5 sa vychádzalo zo satelitných dát, pozemných meraní, pričom sa zohľadňovali vplyvy počasia, ako aj ďalšie ovplyvňujúce faktory.
Na základe svojich zistení vedci v štúdii odhadujú, že ak by Spojené štáty znížili povolené limity častíc PM2,5 na 10 μg/m3, tak ako to odporúča WHO, za desaťročie by to zachránilo 143 257 životov. To znamená, že počet úmrtí spojených so znečistením ovzdušia časticami PM2,5 by klesol o 6 až 7%.
EPA zatiaľ zjavne nezareaguje
Na tému upozornil portál Electrek, ktorý dodáva, že očakávaným dôsledkom zverejneného výskumu je sprísnenie súčasných limitov, hoci sa tak možno nestane.
Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency) totiž ešte 14.apríla oznámila, že limity pre pevné častice stanovené v roku 2016 momentálne neplánuje sprísňovať. A to napriek tomu, že aj jej interní výskumníci bijú na poplach a odporúčajú podniknutie ďalších krokov pre boj so znečistením ovzdušia.
Naša nová štúdia zahŕňa doteraz najväčší objem dát o starších Američanoch a využíva viacero analytických metód, aby ukázala, že súčasné limity koncentrácie PM2,5 častíc nepredstavujú dostatočnú ochranu a mali by byť znížené, aby sa zaistila ochrana zraniteľnej časti populácie.
Xiao Wu, spoluautor štúdie
Limity pre koncentráciu PM2,5 častíc by mali byť znížené
Portál Electrek požiadal o názor na zverejnenú štúdiu Johna Bachmanna, bývalého popredného vedca Agentúry pre ochranu životného prostredia, ktorý pôsobil v oblasti pre ochranu kvality ovzdušia a návrh emisných limitov.
Štúdiu označil za jednu z najsofistikovanejších a najobsiahlejších, aké kedy vznikli v súvislosti s dopadmi znečisteného ovzdušia na ľudské zdravie. Uvádza, že ide o štúdiu, ktorú kvôli závažnosti nemožno ignorovať.
Jej závery sa pritom prakticky vraj zhodujú s tým, na čo epidemiologické štúdie upozorňujú už takmer dve desaťročia – limity pre PM2,5 častice by mali byť znížené. A to na 10 alebo v ideálnom prípade až na 8 μg/m3.