Nadácia ZSE vyhlásila koncom roka 2022 nový program Slnečné strechy, v rámci ktorého poskytne vybraným školským a sociálnym zariadeniam fotovoltické riešenia.
Teraz informuje, že vybratých bolo 11 subjektov, ktoré inštaláciou vhodnej veľkosti fotovoltických panelov dokážu usporiť významnú časť svojich energetických nákladov. Pôvodná plánovaná suma 70 000 eur bola navýšená na 200 000 eur, ktoré budú využité na úhradu priamych nákladov spojených s projekčnými prácami, materiálom a inštaláciou.
O podporu z programu sa mohli uchádzať školy a školské zariadenia, zariadenia poskytujúce sociálne služby, chránené dielne zo západného Slovenska. ZSE vysvetľuje, že pre efektívnejšie využitie fotovoltických panelov je vhodné ak škola, resp. ostatné zariadenia prevádzkujú svoje priestory počas celého dňa, napríklad formou prenájmov alebo poskytnutím priestorov na komunitné podujatia a aktivity.
Projekt prebehne aj v roku 2023
Nadácia ZSE hlási, že v programe bude pokračovať aj počas roka 2023. Má ísť o priamu reakciu na výrazný záujem o získanie podpory. Celkovo o program v roku 2022 prejavilo záujem až 155 žiadateľov.
„Takýto obrovský záujem o fotovoltické riešenia aktuálne zaznamenávame vo všetkých oblastiach nášho zákazníckeho portfólia. Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu ide o čoraz výhodnejšiu investíciu. Samotní zákazníci rovnako vnímajú potrebu podporovať riešenia, ktoré prispievajú k väčšej udržateľnosti našich prírodných zdrojov. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli strojnásobiť pôvodnú sumu na podporu väčšieho počtu žiadostí a aj v tomto roku budeme v programe pokračovať,“ uviedol Juraj Krajcár, člen predstavenstva ZSE a člen správnej rady Nadácie ZSE.
Ako prebieha projekt Slnečné strechy?
Vybratým žiadateľom bude fotovoltické riešenie nainštalované „na kľúč“, v plnej výške budú uhradené priame náklady spojené s projekčnými prácami, materiálom a inštaláciou.
Žiadateľ musí poskytnúť len potvrdenie, že z pohľadu technického stavu, rozlohy a orientácie je strecha budovy vyhovujúca na realizáciu konkrétneho fotovoltického riešenia. Podporený žiadateľ je teda oslobodený od administratívnych úkonov, nemusí zháňať dodávateľa na inštaláciu, neplatí žiadne dodatočné platby, nemusí riešiť pripojenie do sústavy.
Po inštalácii a pripojení do distribučnej siete je zo strany ZSE poskytovaný následný energetický manažment riešenia, čiže podpora a servis a v neposlednom rade výkup prebytkov, čím sa žiadateľovi vracajú peniaze za takto vyrobenú elektrinu.
Pilotnú aj 1. fázu majú za sebou
V rokoch 2021 a 2022 prebehla v rámci pilotného procesu inštalácia a testovanie deviatich takýchto riešení v rôznych podmienkach a lokalitách na Slovensku:
- Imobilio, o.z.; Bratislava
- Základná škola Hamuliakovo
- Obec Nižná (2x FTV) – Obecný úrad a Materská škola
- Gymnázium Nové Zámky
- ZŠ Adolfa Majthényiho s vyučovacím jazykom maďarským; Dvory nad Žitavou
- Základná škola Sološnica
- Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím v Bratislave (IRBA)
- Základná škola Svätý Jur
Nasledovala prvá fáza projektu, ktorý prebehol v roku 2022. Podporená bola spomínaná 11-ka subjektov, konkrétne:
- Základná škola, Jilemnického ulica 204/11; Dunajská Streda
- Spojená škola, Brezová 1; Senica
- Základná škola s materskou školou; Vlčany
- Základná škola, Malinovského ul. 1160/31; Partizánske
- Gymnázium Antona Bernoláka Senec; Senec
- Základná škola s materskou školou; Vištuk
- Obchodná akadémia, Bolečkova 2; Nitra
- HUMANIT n.o; Levice
- Základná škola, Dudova 2; Bratislava
- Harmonia – Zariadenie pre seniorov; Hlohovec
- Základná škola M. R. Štefánika; Ivanka pri Dunaji